Antik Telecom spustil v Košiciach požičiavanie smart e-skutrov

ZDROJ | ANTIK Telecom

Od dnes máte v Košiciach možnosť požičať si elektrický skúter Verejný skúter. Elektroskútre si Antik vyrába v svetoznámej továrni SuperSoco.

Prvá slovenská služba požičiavania smart e-skutrov je oddnes realitou v Košiciach. Aktuálne je dostupných 30 skútrov, ktoré sa dajú nabíjať v sieti nabíjacích staníc. Za ňou stoja výhradne slovenskí inžinieri. Ešte počas verejnej pilotnej prevádzky sa počet skútrov má dostať na 60. Plán prevádzkovateľa Antik Telecom je 500 skútrov vrámci Košíc a Bratislavy v ostrej prevádzke.

Momentálne je v Košiciach dostupných 7 nabíjacích staníc, každá pre 3 mopedy. Antik tvrdí, že pre plnohodnotnú prevádzku bude potrebných minimálne 70 nabíjacích bodov, na čom usilovne pracuje. E-skuter sa dá nabíjať tiež v bežnej 230V zásuvke v rodinnom dome, či vo firme. Skúter má pri plnom nabití dojazd 65 kilometrov, je bezhlučný a nevytvára emisie.

„Náš bikesharing Verejný bicykel zaznamenal od spustenie tejto jari už 200 tisíc jázd a získal si desaťtisíce používateľov. Rozhodli sme sa preto uľahčiť obyvateľom mesta život aj pri dlhších jazdách – za nákupmi či v kopcovitých častiach mesta,“ povedal generálny riaditeľ ANTIK Telecom Igor Kolla.

„Verejný skúter prináša príjemnú ekologickú alternatívu k osobnému autu bez potreby vozidlo vlastniť. Motorku si požičiate ľahko pomocou mapy v aplikácii a jazdu môžete ukončiť kdekoľvek v hraniciach mesta. Aby sme použitie čo najviac uľahčili, naši inižinieri navrhli nabíjacie body unikátneho dizajnu, ktoré postupne umiestňujeme v celom meste. Pokiaľ vodič ukončí jazdu v Antik nabíjačke, pomôže tak ďalšiemu záujemcovi dostať sa k čerstvo nabitej motorke.“

Pozrite siANTIK SUPER SOCO TS – s baterkou medzi stehnami

Pri budovaní dobíjacej siete sa Antik spolieha na celú plejádu partnerov, akými sú vysoké školy, nákupné centrá, predajné miesta, či samospráva. Nabíjacie stanice budú využiteľné aj pre kolobežky a bicykle. Z plánovaných 500 elektrických skútrov má byť 200 v Košiciach, nabíjacie stanice by sa mali počítať v stovkách.

Riadiaci modul smart e-skutra bol navrhnutý na Slovensku a stará sa o všetky potrebné dáta o motorke pre operátora. Poskytuje informácie o stave batérie, presnej polohe, dostupnosti prilby, otvorení boxu, či náklone motorky. Na základe tohto údaju vie operátor zistiť, či elektromoped nie je spadnutý.

Moped je dvojmiestny, má LED osvetlenie, predné a zadné brzdy, smerovky, nabíjací kábel, odkladací box a riešenie na odloženie nákladu o veľkosti tašky. Zvládne nabíjať smartfón cez USB kábel. Antik Telecom vyrába smart e-skutre, vrátane slovenského riadiaceho modulu, vo fabrike SuperSoco, ktorá je svetovo známa výrobou elektrických skútrov.

Pozrite siANTIK ku kolobežkám a bicyklom pridá zdieľané skútre

Pre používanie elektormopedu je potrebné stiahnuť aplikáciu Antik SmartWay, ktorá je dostupná pre zariadenia s iOS a Android. Vyžaduje sa depozit 80 €, zákazníci Antik Telecom skladajú depozit 40 €. Je tiež možné zdielať už vložený depozit zo služby Verejný bicykel. Za minútu jazdy zaplatíte 15 centov, zákazníci Antik Telecom 10 centov. Ukončenie jazdy v Antik nabíjačke alebo s nabitým skútrom nad 80 % je bezplatné.

Ak ukončíte jazdu s batériou nabitou na 79% a menej zaplatíte 2 eurá, v prípade že ste ukončili jazdu v centre mesta, na košických sídliskách vás ukončenie jazdy bude stáť 4 eurá. O cene zapožičania informuje aplikácia. V cene je tiež zapožičanie prilby a dokladov od vozidla. Aby ste mohli Verejný skúter využívať musíte byť držiteľom vodičského oprávnenia AM, ktoré sa získava spolu s vodičským oprávnením typu B.

 

Zdrojverejnyskuter

Komentáre k článku