ANTIK Telecom dostáva Košice na úroveň Londýna

ZDROJ | ANTIK Telecom

Košický operátor ANTIK Telecom ani nie po vyše pol roku od ohlásenia vybudovania siete pre zariadenia tzv. internetu vecí (Internet of Things – IoT) spúšťa v Košiciach prvú takúto sieť. Podľa vyjadrení operátora je momentálne dostupná pre zhruba 70 tisíc domácností. Niečo podobné pritom plánuje aj Londýn.

Antik Smart Home 25

Akoby náhodou po včerajšom predstavení novej služby SmartHome od Telekomu ANTIK Telecom dnes oznámil, že v Košiciach spúšťa svoju vlastnú bezdrôtovú sieť pre internet vecí. Momentálne však ide zatiaľ iba o testovaciu prevádzku. O tom, že na novej sieti naplno pracuje ale vieme už od mája minulého roka, kedy sme prvýkrát mohli počuť aj o SmartWorld.

Pozrite siANTIK Telecom postaví inteligentnú bezdrôtovú sieť SmartWorld

ANTIK LoRaWAN pokrytie
Mapa aktuálneho pokrytia sieťou LoRaWAN od ANTIKu v Košiciach. ZDROJ | ANTIK Telecom

Bezdrôtová sieť SmartWorld pracuje v bezlicenčnom pásme 868 MHz, takže sieť nebude mať problém ani so zariadeniami, ktoré sú za viacerými stenami. Signál sa dostane prakticky všade, kde je potrebné. Ide o sieť typu LoRaWAN (Low-Power Wide-Area Network).

Sieť tak umožní okamžitý a častý zber údajov z inteligentných snímačov elektriny, vody či plynu pre správcovské spoločností, komunálne služby alebo prevádzkovateľov infraštruktúry.

Antik Smart World 02
ZDROJ | ANTIK Technology

V tejto istej frekvencii vedia zároveň komunikovať aj nové set-top-boxy ANTIKu, cez ktoré je možné smart zariadenia v domácnosti sledovať a ovládať. Takýchto set-top-boxov vraj ANTIK predal od ich uvedenia na trh už viac ako 10 000 kusov.

Antik Mini 2S 3
ZDROJ | ANTIK Telecom

Očakávania má ale ANTIK veľké. Do roka chce set-top-boxov s podporou IoT predať 50 tisíc. Pre ovládanie smart domácnosti, resp. všetkých pripojených IoT zariadení do siete je potrebná vlastná appka Antik SmartHome pre iOS aj Android.

Pozrite siANTIK Telecom bude ponúkať aj smart zariadenia do domácnosti

Antik Smart Home 5

Začiatkom augusta minulého roka sme zas boli svedkami, ako ANTIK Telecom uvádza do predaja svoje prvé smart zariadenia. Tie si necháva vyrábať po celom svete, pričom si ich ale navrhuje kompletne sám.

Sesterská spoločnosť Antik Technology vyrába inteligentné merače spotreby energií, meteostanice, interaktívne zásuvky, snímače úniku plynu, pohybové snímače, termoregulačné hlavice či inteligentné váhy.

„Našu novú IoT sieť otvárame pre testovanie aj ďalším záujemcom z radov dodávateľov či zákazníkov, aby si mohli sami v praxi bez mesačných poplatkov overiť svoje koncepty,“ vysvetľuje stratégiu Igor Kolla, generálny riaditeľ Antik Telecom.

ANTIK SmartWorld 3
ZDROJ | ANTIK Telecom

Na rozdiel od Telekomu je sieť aj služby bezplatné, nutnosťou je len set-top-box a teda i služba od ANTIKU (samostatne sa za službu ale neplatí). Obmedzenie je však v podobe lokálneho šírenia signálu LoRaWAN, čo sa však časom môže zmeniť. Navyše smart/IoT zariadenia si ANTIK vyrába sám, čo môže byť pre našinca plusom. Všetky sú totiž pripravené na prácu v SmartWorld sieti a ich inštalácia by nemala byť nijak komplikovaná. Na druhej strane môže byť problém používanie zariadení tretích strán.

ANTIK SmartWorld 4
ZDROJ | ANTIK Telecom
ANTIK SmartWorld 1
ZDROJ | ANTIK Telecom

ZdrojANTIK Telecom

Komentáre k článku