Antik spustil v desiatkach miest sieť pre SmartCity

Inteligentné mestá, to je koncepcia vyžadujúca omnoho širšie zázemie, než iba internet vecí (IoT), ale ten je pre ich fungovanie kľúčový. Komunikácia rôznych senzorov, snímačov, detektorov a ďalších „vecí“ s riadiacimi a monitorovacími systémami môže prebiehať bezdrôtovo, aj po kábloch.

Pozrite siSieť IoT Sigfox už čoskoro pokryje celé Slovensko

V poslednom čase však majú zelenú špeciálne siete, vyhradené priamo pre IoT. Koncom roka spustila u nás prvú celonárodnú sieť internetu vecí Sigfox spoločnosť SimpleCell Networks Slovakia a teraz sa k nej pridáva známy poskytovateľ širokopásmového internetu a digitálnej televízie Antik Telecom.

Ďalšia sieť LoRaWAN na Slovensku

Antik Telecom spustil ostrú prevádzku siete SmartCity pre podporu riadenia inteligentných miest. Sieť využíva vysielacie stanice vlastnej konštrukcie s úvodným pokrytím 25 miest po celom Slovensku vrátane Bratislavy a Košíc.

ZDROJ | Antik

Vysielače Antik SmartCity Network prvýkrát predstavili tento týždeň na technologickej výstave CABSAT v Dubaji, kde zaujali odbornú verejnosť. Antik ich ponúka aj vo verzii so solárnym napájaním pre oblasti bez vybudovanej infraštruktúry. Komunikácia prebieha pomocou protokolu LoRaWAN s nízkym dátovým tokom.

Senzory zároveň používajú nízky vysielací výkon a nevyžadujú externé napájanie. Ich batéria bez nabíjania vydrží až 10 rokov.

Pozrite siDigital Catapult pokryje Londýn bezplatnou sieťou LoRaWAN

Antik SmartCity Network bola približne po roku od ohlásenia testov práve spustená do ostrej prevádzky. Sieť využívajúca podobne ako Sigfox pásmo 868MHz je určená mestám, vlastníkom nehnuteľností, prevádzkovateľom distribučných sietí či správcovským spoločnostiam. Slúžiť má na rýchlejší a lacnejší zber údajov z meračov, riadenie statickej, či dynamickej dopravy, alebo na bezpečnostné aplikácie.

Antik pre samosprávy a vývojárov HW aj SW ponúka rôzne dotované balíky služieb, v snahe o čo najširšiu implementáciu tejto komunikačnej platformy.

ZDROJ | Antik

Antik pri predstavení siete a vysielacích zariadení ukázal aj prvé senzory. Nazýva ich SmartCity Elements a zatiaľ zahŕňajú parkovací senzor, senzor naplnenosti smetných nádob, hladiny vody, senzor aktuálnej polohy a ďalšie.

Obce a mestá zadarmo

Pre väčšinu záujemcov poskytne operátor prevádzku siete bezplatne a zariadenia či technickú pomoc vývojárom za dotované jednorázové poplatky. Odhadujeme, že ide zrejme o uvádzaciu akciu. V opačnom prípade by to bol dosť zvláštny „charitatívny“ biznis model.

Obce a mestá, ktoré ešte nie sú v pokrytí a mali by záujem o využitie siete Antik SmartCity Network, sa môžu prihlásiť prostredníctvom stránky www.antik.sk/samospravy. Po vyhodnotení projektu a polohy môžu bezplatne získať potrebné vysielače.

Pozrite siANTIK Telecom dostáva Košice na úroveň Londýna

Iní záujemcovia si môžu vysielač zakúpiť za zníženú cenu 500 eur. Ako informoval generálny riaditeľ ANTIK Telecom Igor Kolla, oblasti, ktoré dnes nie sú pokryté sieťou Antik SmartCity, firma pokryje na základe dopytu. Podnety už dnes zhromažďuje prostredníctvom svojho webu.

ZDROJ | Antik

Riešeniam a komponentom internetu vecí pre inteligentné domácnosti sa Antik venuje už dlhšie. V rámci programu Smart Home ponúka nielen aplikáciu na riadenie rôznych spotrebičov a systémov v dome, alebo v byte, ale aj široký výber zariadení. V ponuke nechýba Wi-Fi kamerový systém, detektory pohybu, inteligentná zásuvka, smart LED žiarovka a ďalšie.

Riešenie Inteligentnej domácnosti stavia Antik na svojich set-top boxoch. Modely Mini 3 a novšie výrobné série Mini 2 sú už pripravené na integráciu so Smart Home.

ZdrojAntik Telecom

Komentáre k článku