Ani Twitter nie je úplne čistý pri kauze s firmou Cambridge Analytica

Facebook bol posledné týždne pod poriadnou paľbou kritiky za únik dát tretej strane, ktorú predstavovala firma Cambridge Analytica. Zdá sa však, že aj Twitter je čiastočne do tejto kauzy namočený.

Obľúbená sociálna sieť súčasného amerického prezidenta pre portál Bloomberg priznala, že pred tromi rokmi predala prístup k verejným dátam Aleksandrovi Koganovi z firmy Global Science Research (GSR), ktorá vytvorila neslávne známu kvízovú aplikáciu, ktorá zbierala dáta pre Cambridge Analytica.

Firma GSR zaplatila za jeden deň prístupu k verejným Twitter dátam ešte v roku 2015, v rámci ktorého získala firma prístup k náhodnej vzorke uverejnených Tweetov, ktoré boli publikované v rozmedzí decembra 2014 až apríla 2015. Twitter však potvrdil, že firma sa nedostala k žiadnym súkromným informáciám.

ZDROJ | Pixabay / Mizter_x94

Pozrite siAko zistiť či vám firma Cambridge Analytica zneužila dáta z Facebooku?

Nie je jasné, ako Aleksander Kogan a firma GSR dáta z Twitteru použili, no keďže sa jedná o krátky časový úsek a podľa dostupných informácií o jednorázovú záležitosť, pravdepodobne išlo iby o predbežný prieskum, ktorý nemal za úlohu vytvoriť cielenú reklamnú kampaň.  

Čo sa týka spomínaného kvízu, Aleksander Kogan vytvoril aplikáciu, ktorú si stiahlo na Facebooku 270 000 ľudí, ktorí takto zdieľali informácie o sebe a svojich priateľoch.

ZDROJ | Pixabay – Unsplash

Pozrite siFacebook odpovedá na otázku, aké informácie o nás vedia inzerenti

Kogan a firma GSR informácie poskytovala firme Cambridge Analytica, ktorá ich využívala na marketingové kampane a ovplyvňovanie volieb v USA ale aj v iných krajinách po celom svete.

Twitter po prevalení kauzy zareagoval tak, že odstránil firmu Cambridge Analytica zo zoznamu inzerentov. Twitter umožňuje spoločnostiam za poplatok pristupovať k verejným dátam, no pod podmienkou, že musia vysvetliť, ako plánujú dáta využiť a kto bude koncovým používateľom.

ZdrojEngadget,Bloomberg

Komentáre k článku

Milí čitatelia a návštevníci portálu TECHBOX.sk, pre skvalitnenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním stránky TECHBOX.sk súhlasíte s používaním týchto súborov. Viac info