Angela Ahrendts – vizionárka, ktorá zadefinovala novú éru predajní Apple Store

ZDROJ | Fortune Live Media

V našom pravidenom seriáli o najväčších osobnostiach z oblasti technológií sme sa už opakovane vrátili do spoločnosti Apple, ktorú kedysi tvoril Steve Wozniak a ešte donedávna aj Jony Ive. Teraz sa pozrieme na život Angely Ahrendts, ktorá premenila obchody Apple Store na obchody budúcnosti.

Angela Ahrendts sa narodila v americkom meste New Palestine v štáte Indiana ako tretie z celkovo šiestich detí. Jej otec, Richard Ahrents, bol podnikateľ, zatiaľ čo jej mama sa starala o domácnosť a početnú rodinu. Angela bola podľa jej spolužiakov vždy veľmi prívetivá a úprimná, a aj keď bola počas strednej školy roztlieskavačkou, nikdy nepatrila medzi zlomyselné dievčatá. Bolo to možno tým, že väčšinu nedelí trávila v kostole metodistickej cirkvi.

V roku 1982 Angela získala bakalársky titul z marketingu a merchandisingu na Ball State University. Keď o mnoho rokov neskôr prednášala na svojej alma mater úvodnú reč pred promóciami, zamerala sa na zásady, v ktorých vyrastala a ktoré ju neskôr doviedli až do spoločnosti Apple.

Jej otec ju učil skromnosti, zatiaľ čo jej mama dokonalosti. Z Angely sa tak stala líderka, ktorú vždy hnala vpred túžba po zdokonaľovaní sa, no nikdy nezabudla brať ohľad na ostatných.

Jej láska k móde z detstva sa pretavila aj do jej kariéry, keď sa presťahovala do New Yorku, aby sa mohla zamestnať v módnom odvetví. Angela sa starala o marketing a merchandising vo viacerých firmách, vrátane spoločnosti Warnaco. Na dlhšiu dobu však zakotvila až v roku 1989 v spoločnosti Donna Karan International, kde sa starala o celosvetový rast tejto luxusnej značky.

ZDROJ | The Verge

Podobné roly vystriedala aj v spoločnostiach Henri Bendel, Fifth & Pacific Companies a ďalších módnych spoločnostiach, v ktorých mala na pleciach čoraz väčšiu zodpovednosť, až sa z nej napokon v roku 2006 stala generálna riaditeľka spoločnosti Burberry (pozor, nie Blackberry).

Podobne ako Steve Jobs po návrate do Apple, aj Angela okamžite vyškrtala nadbytočné produkty z portfólia spoločnosti. Burberry sa jej podarilo postaviť na nohy spätným odkúpením licencií na výrobu vôní a skrášľovacích produktov. Počas jej pôsobenia v spoločnosti vzrástla hodnota Burberry z 2 na 7 miliárd libier. Podľa CNN Money bola v roku 2012 najlepšie platenou generálnou riaditeľkou v Spojenom kráľovstve. Zarábala totiž 26,3 miliónov dolárov ročne.

Pozrite siReed Hastings musel zaplatiť pokutu v požičovni filmov, tak založil Netflix

Pre niekoho by to mohol byť vrchol kariéry, no pre Angelu to rozhodne nebola konečná kariérna zastávka. Spoločnosť Apple neustále rástla, no v rokoch 2012 až 2013 zisky zo samotných kamenných predajní Apple Store stagnovali. Bez Steva Jobsa strácala spoločnosť orientáciu v tom, kam chce so svojimi obchodmi smerovať.

Apple sa preto v roku 2013 rozhodlo pre výraznú reformáciu svojej obchodnej siete a do výkonného tímu a na pozíciu senior viceprezidenta pre maloobchod a online obchod prijalo práve Angelu Ahrendts.

Ak sa čudujete, prečo Angela opustila dobre platenú pozíciu generálnej riaditeľky v spoločnosti Burberry, možno vám napovie informácia, že Angela bola v roku 2014 najlepšie platenou zamestnankyňou Apple. Len za tento rok v Apple zarobila zhruba 70 miliónov dolárov, čím na výplatnej listine prekonala aj Tima Cooka.

Angela premenila obchody Apple Store na akési námestia, kam môže prísť ktokoľvek, kedykoľvek tráviť svoj voľný čas, počúvať hudbu, čítať knihy na predajných iPadoch alebo sledovať prednášky bez toho, aby si musel niečo kúpiť.

ZDROJ | Engadget

Prominentná výstava obalov pre iPhone a remienkov pre hodinky Apple Watch je nepopierateľný odkaz na jej lásku k móde a doplnkom, zatiaľ čo odstránenie klasických pokladní online objednávkami a bezkontaktnými platbami zas odkaz na jej lásku k efektivite a moderným technológiám.

Obchody Apple Store prešli pod rukami Angely obrovskou premenou, no bez zmeny navždy nezostanú. Angela totiž 5. februára tohto roku oznámila odchod zo spoločnosti Apple a na jej mieste ju nahradila Deirdre O’Brien, ktorá takmer okamžite na drevené stoly v obchodoch vrátila popisy zariadení s ich najdôležitejšími špecifikáciami.

ZdrojFast Company,The Mac Observer

Komentáre k článku