Android Správy na webe – ako ich nastaviť a čo ponúkajú?

Google pred pár dňami spustil Správy na webe, ktoré umožňujú odpisovať na SMS správy cez webový prehliadač. Nastavenie je jednoduché, stačí vám na to Android smartfón s aktuálnou verziou aplikácie Správy.

Správy na webe sú postavené na prepojení Android smartfónu s ľubovoľným webovým prehliadačom a umožňuje odosielať klasické SMS správy cez prehliadač, vďaka čomu môžete správy písať rýchlejšie a pri práci nemusíte striedať zariadenia.

Nejde teda o alternatívu k bezplatným četovacím aplikáciám, ako napríklad Messenger, WhatsApp, Viber a ďalším a dokonca ani k službe iMessage, ktorá je dostupná len na zariadeniach Apple. Google na alternatíve k iMessage síce pracuje, no dočkať by sme sa jej mali najskôr v polovici budúceho roku. Zatiaľ si musíme vystačiť aspoň s takouto predĺženou rukou na SMS správy.

Pre fungovanie Správ na webe by ste si mali stiahnuť najnovšiu verziu aplikácie Správy pre Android z obchodu Google Play. Po stiahnutí aktualizácie stačí otvoriť aplikáciu a kliknúť na tri bodky v hornej lište, kde nájdete možnosť „Správy na webe“.

Po kliknutí na túto možnosť vám aplikácia ponúkne možnosť skenovania QR kódu. Pre jeho získanie stačí na svojom počítači, tablete či inom smartfóne navštíviť stránku messages.android.com, kde už stačí so smartfónom naskenovať vygenerovaný QR kód.

Okamžite po naskenovaní QR kódu sa už ocitnete v prostredí Správ na webe, kde môžete prijímať a odosielať SMS správy. Do správ môžete vkladať emoji smajlíky, animované nálepky a fotografie z počítača. Oproti mobilnej aplikácii tu ešte chýba možnosť odosielania GIF animácií a hlasových správ, no Google tieto rozdiely medzi platformami pravdepodobne časom odstráni.

Google sa s funkciou Správy na webe približuje k prepojeniu zariadení, aké ponúka Apple. Na jednej strane je pozitívne, že je táto služba dostupná prakticky na akejkoľvek platforme, ktorá má webový prehliadač, keďže služba iMessage je obmedzená na zariadenia od Apple. Na druhej strane však Správy na webe ponúkajú iba platené SMS správy, pričom pri iMessage platíte len za prenesené dáta.

Pozrite siNÁVOD | Ako nájsť stratený iPhone?

Google má čo dobiehať aj so svojou mobilnou aplikáciou Správy, ktorá oproti svojmu náprotivku na iOS výrazne viac funkcií. Hoci Google s poslednou aktualizáciou pridal do aplikácie náhľad odkazov, GIF animácie a Smart odpovede, Správy na iOS ponúkajú širokú škálu integrovaných mini-aplikácií, animácie, reakcie na správy a zdieľanie polohy s kontaktmi.

Tieto rozdiely sa s najväčšou pravdepodobnosťou budú v najbližších mesiacoch a rokoch strácať. Ak napokon Google spoločne s výrobcami smartfónov a s operátormi úspešne nasadí novú generáciu SMS (RCS) správ, pravdepodobne tým predbehne Apple a jeho iMessage správy. Ak sa tak stane, bude zaujímavé sledovať, či Apple podľahne tlaku a do svojich zariadení pridá podporu RCS správ.

Komentáre k článku