Android Q je tu, pre koho je dostupný a aké novinky prináša?

ZDROJ | Google

Google vydal prvú vývojársku beta verziu Androidu Q pre svoje smartfóny Google Pixel. Nová aktualizácia prináša mnohé vizuálne, ale aj praktické novinky naprieč celým systémom.

Prvá beta verzia je aktuálne dostupná pre smartfóny Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL a samozrejme aj oficiálny Android Emulator pre vývojárov. Google pravidelne vydáva prvú beta verziu novej aktualizácie v marci už štvrtý rok po sebe a je takmer isté, že finálna aktualizácia bude vydaná niekedy v treťom kvartáli tohto roku.

ZDROJ | Google

Smartfóny Pixel na Slovensku nie sú veľmi populárne najmä kvôli chýbajúcej oficiálnej distribúcii. Ak náhodou predsa len patríte medzi majiteľov niektorého modelu z tejto série, pred inštaláciou beta verzie treba zvážiť, že ide o nestabilný a nedokončený softvér s množstvom chýb, ktoré vám môžu prekážať pri každodennom používaní smartfónu.

Tmavý režim

O celosystémovom tmavom režime pre Android sa hovorilo už mesiace pred vydaním prvej verzie a neskôr príchod tejto očakávanej novinky potvrdili aj rôzne uniknuté snímky obrazovky. V prvej beta verzii Androidu Q síce nastavenie tmavého režimu chýba, no ak si pred aktualizáciou v Android Pie nastavíte nočný režim a zároveň nastavíte tmavé pozadie, systém sa prepne do tmavého režimu. Očakávame teda, že v neskorších beta verziách sa tmavý režim vráti aj do nastavení.

Farebné témy

Okrem tmavého režimu si v Android Q môžete nastaviť aj farebné témy a dokonca aj písma. Túto možnosť malo mnoho nadstavieb pre Android už pred rokmi, no v čistom Androide ide o novinku. Google bude zrejme v budúcnosti ponuku farebných tém postupne rozširovať.

ZDROJ | 9to5Google

Ochrana súkromia

Google s každou aktualizáciou Androidu zvyšuje ochranu súkromia používateľov a výnimkou nie je ani Android Q. Používatelia teraz môžu aplikácii dovoliť sledovať ich polohu na pozadí, počas používania aplikácie alebo nikdy. Systém okrem toho obmedzí aplikáciám prístup k IMEI a sériovému číslu a pri pripájaní k verejným Wi-Fi sieťam bude náhodne generovať nové MAC adresy.

Wi-Fi cez QR kódy

Okrem generovania náhodných MAC adries do nastavení Wi-Fi pribudla možnosť zdieľania a pripájania sa k Wi-Fi sieťam pomocou QR kódov. Pri zdieľaní Wi-Fi môže systém vygenerovať pre iné zariadenie QR kód, cez ktorý mu odovzdá potrebné informácie o pripojení, vrátane hesla. Tento spôsob je možné využiť aj opačne, teda pre pripojenie Androidu Q k novej Wi-Fi sieti.

ZDROJ | 9to5Google

Príprava na skladacie smartfóny

Kým minuloročný Android Pie priniesol lepšiu podporu pre obrazovky s výrezom, nový Android Q je už pripravený na skladacie smartfóny. Systém bude môcť lepšie komunikovať s aplikáciami, ktoré sa budú musieť prispôsobiť väčším a nekonvenčným obrazovkám. Zatiaľ je táto podpora rozpracovaná a viac noviniek sa o nej dozvieme až v priebehu roka.

ZDROJ | 9to5Google

Vylepšené gestá

Už Android Pie dostal nové ovládanie gestami po vzore iPhonu X a Google si tento rok z iOS prepožičia ďalšiu vlastnosť. Android Q ponúkne rýchlejšie preskakovanie medzi aplikáciami horizontálnymi gestami. Okná aplikácií sa zmenšia iba minimálne a po prepnutí sú okamžite pripravené na používanie. Multitasking tak pôsobí o niečo plynulejšie a prirodzenejšie.

https://youtu.be/TdMLecPgEKU

Rýchlejšie zdieľanie obsahu

Android už dlhú dobu trápilo pomalé a nepraktické menu pre zdieľanie obsahu. Android Q tento problém konečne rieši nielen dvojnásobne rýchlejším zobrazením menu, ale aj pridaním takzvaných Sharing Shortcuts. Tie vývojárom umožnia pridať do menu pre zdieľanie vlastné skratky, ktoré spustia špecifický úkon v ich aplikáciách. Sharing Shortcuts nahradzujú súčasný Direct Share, no budú s ním spätne kompatibilné.

Vylepšené notifikácie

Notifikácie v hornej lište už nie je možné odstrániť gestom do oboch strán. Posunutím vpravo sa notifikácia vymaže, no posunutím vľavo sa zobrazí možnosť blokovania alebo stíšenia notifikácií. Do zobrazenia notifikácií taktiež pribudol zvonček, ktorý označuje poslednú prijatú notifikáciu. Používatelia vďaka tomu budú môcť zistiť, ktorá notifikácia im práve prišla aj v prípade, že majú v notifikačnej lište viaceré notifikácie zoradené podľa dôležitosti, nie času prijatia.

ZDROJ | Android Authority

Toto je samozrejme len zlomok všetkých noviniek, ktoré Android Q prináša. Mnoho z noviniek, ktoré sme v článku vynechali, zahŕňa iba presun rôznych nastavení, ktoré boli dostupné už v predchádzajúcich verziách Androidu, prípadne platia iba pre smartfóny Google Pixel. Novinky okrem toho budú v priebehu najbližších mesiacov ešte pribúdať, pričom už dnes vieme, že pred vydaním finálnej verzie uvidíme ešte 6 beta verzií.

Zdroj9to5Google,9to5Google (2),Android Authority

Komentáre k článku