Android prichádza do herných konzol, zabije ich?

Služba KickStarter je perfektným inkubátorom pre nápady. Autor s nápadom, ale bez kapitálu zistí, či je o jeho potenciálny produkt záujem a pokiaľ áno, získa dostatok prostriedkov na rozbehnutie výroby. Občas sa dokonca stane, že prevratný nápad vzbudí taký záujem, že autori získajú viac peňazí, než potrebujú.

OUYA

To je aj prípad ambicióznej hernej konzoly OUYA. Autori síce nie originálneho, ale zato veľmi nádejného nápadu dúfali, že im investori a potenciálni zákazníci prihodia aspoň 950 000 dolárov. 63 tisíc ľudí však podporilo firmu sumou až 8,6 milióna dolárov, takže projekt je úspešný a už sa chystá výroba, prebiehajú predobjednávky. OUYA je otvorená herná konzola s Androidom. Ako iste viete, systém ponúka veľmi dobré predpoklady na hranie, no málokto ich zatiaľ využíva. Android natívne podporuje USB herné ovládače aj HDMI výstup, v Google Play je obrovské množstvo kvalitných hier zdarma. Všetky sú však optimalizované primárne na ovládanie dotykovým displejom, čo je poriadny problém pre zariadenia bez dotykovej vrstvy.

OUYA

Projekt OUYA bol určite viac o diplomacii a softvéri, ako o hardvéri. Výrobcovi sa podarilo nadviazať spoluprácu s firmami ako OnLive Gaming, XBMC, Square Enix alebo Vevo, ktoré pripravia dostatočný základ optimalizovaných hier. Konzola (pravdepodobne) nebude mať priamy prístup do Google Play a navyše bude využívať vlastný programovací SDK balík. Preto je dôležité, aby výrobca presvedčil čo najviac vývojárov. Ak sa mu podarí platformu rozbehnúť, môže časom zamiešať karty aj medzi veľkými hernými konzolami. Pokiaľ ale vývojári nebudú mať dostatočný záujem, prípadne ak sa do smartfónov a tabletov začne z ničoho nič častejšie montovať HDMI alebo bezdrôtový obrazový výstup, OUYA stratí zmysel. Výrobca láka vývojárov aj tým, že konzola je plne otvorená a „hackable“, teda že ju môžu ľubovoľne upravovať a vylepšovať. Na záver spomeňme špecifikácie – len za 99 $ dostanete drobnú krabičku s Tegrou 3, 1 GB RAM, 8 GB pamäťou, Androidom 4.0, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, HDMI, USB 2.0, Erhernetom a bezdrôtovým ovládačom, ktorý má okrem viacerých ovládačov aj touchpad. Predpokladaný štart predaja je apríl 2013.

https://www.youtube.com/watch?v=U39L4mEyIRc

Zdroj a foto: OUYA

Komentáre k článku