Android P prinesie úplne nové funkcie, vylepší i tie pôvodné

ZDROJ | Google

Predstavitelia Google počas konferencie Google I/O predstavili aj niektoré nové funkcie očakávaného operačného systému Android P. Ten by mal prísť na trh v lete a prinesie funkcie, ktoré sme doteraz nevideli, ale aj také, ktoré prebral od konkurencie. Beta verzia je dostupná už pre 11 smartfónov.

Pozrite siNový Android P je na verejnosti, aké novinky prináša?

https://www.youtube.com/watch?v=5aYSxW1e638

Najväčšou novinkou bude určite tzv. Dashborad. Má ísť o nástroj, ktorý zobrazí používanie všetkých aplikácií v smartfóne, ale aj mimo neho. Sumár má byť podrobný, pričom zobrazí aj čas počas dňa, kedy ste dané aplikácie používali najviac či dokonca počty notifikácií aplikácií.

ZDROJ | Google

Sumárny graf ale nebude jediné, čo Dashboard dokáže. Pre jednotlivé aplikácie bude možné nastaviť maximálny čas, ktorý ich chcete používať. V prípade, že čas prešvihnete, ikona appky vo výpise aplikácií sa zmení na čiernobielu. Do čiernobiela bude možné prepnúť aj celý systém Android (Wind Down). Google tým chce znížiť používanie smartfónu, ktorý používame možno až príliš často.

ZDROJ | Google

Všetky časy používania bude možné nastaviť cez Dashboard. Niečo podobné by malo byť možné nastaviť aj na zariadeniach s rodičovskou kontrolou.

ZDROJ | Google

Keďže Google očakáva čoraz väčšie nasadzovanie procesorov s podporou umelej inteligencie, zariadenia s Androidom P sa budú učiť správaniu sa používateľa a tomu prispôsobovať upozornenia.

ZDROJ | Google

Navyše bude umelá inteligencia i pracovať s appkami na pozadí. Tie, ktoré nie sú potrebné, príp. procesy, ktoré sa zapnú na pozadí, umelá inteligencia dokáže zastaviť, aby šetrili batériu. Otázne ale je, koľko energie si vyžiada umelá inteligencia samotná.

Umelá inteligencia sa tiež bude starať aj o automatické podsvietenie. Aj to by malo šetriť samotnú batériu.

ZDROJ | Google

Potešiť má aj lepšie vyhľadávanie v zariadení, vrátane aplikácií tretích strán. Na to si ale počkáme, kým novú funkciu vyhľadávania aplikujú aj vývojári do svojich aplikácií a hier.

ZDROJ | Google

Druhou veľkou novinkou je také malé okopírovanie od iOS v iPhone X. Keďže ten nemá Home tlačidlo, to si našlo miesto na displeji. Niečo podobné prinesie aj Android P. V ňom už totiž nenájdeme klasickú trojicu ovládacích tlačidiel, ale už len jedno dole v strede. To bude podporovať rôzne gestá.

ZDROJ | Google

Dve stlačenia spustia Google Assistant, jedno vás dostane na úvodnú obrazovku. Nové gesto na prepínanie medzi poslednými spustenými aplikáciami je zľava doprava. Do zoznamu aplikácií bude nutné potiahnuť nové Home tlačidlo 2x dohora.

ZDROJ | Google
ZDROJ | Google

V aplikáciách, kde je potrebný prechod späť sa ale bude objavovať aj naďalej známa šípka vľavo. Novinkou bude ikonka otočenia obrazovky, čo sa hodí pre prípad, že si v posteli čítate napríklad e-maily alebo listujete webom a nechcete, aby sa vám displej automaticky otočil.

Novinkou je aj zobrazenie spustených aplikácií – Overview. To má mať novú grafiku, listovanie zľava doprava či v aplikáciách aj priamo pracovať.

ZDROJ | Google

Novinkou je tiež upravený režim Nerušiť. Google ho nazval Shush. Telefón stačí otočiť displejom na stôl a režim sa aktivuje. Otravovať nebudú len SMS, hovory či e-maily, ale aj všetky notifikácie.

ZDROJ | Google

Po novom je možné v screenshotoch aj kresliť či písať. To však nie sú úplne všetky novinky či vylepšenia. Tým sa povenujeme, len čo sa k novému Android P dostaneme.

Google Android P je už k dispozícii ako Beta verzia. Ak máte Google Pixel smartfóny, či niektorý z celkovo 11 podporovaných smartfónov, môžete si Betu stiahnuť už teraz. Potrebná je iba registrácia smartfónu do Android Beta Programu.

Kompletnú Keynote z Google I/O si môžete pozrieť on-line:

https://www.youtube.com/watch?v=ogfYd705cRs

Komentáre k článku