Android O je dostupný pre developerov, pre používateľov príde v lete

ZDROJ | Google

Google počas svojej každoročnej konferencie Google I/O 2017 predstavil niekoľko ďalších noviniek, ktoré môžeme očakávať v novom operačnom systéme Android O. Nový systém je navyše dostupný pre developerov a do našich vreciek príde koncom leta.

ZDROJ | Droid Life

Prvé smartfóny s novým OS Android O môžeme očakávať na výstave IFA 2017 v Berlíne začiatkom septembra, no už teraz vieme hlavné novinky nového systému.

O ňom sme už čo-to počuli koncom marca, kedy Google vypustil prvé informácie o jeho hlavných novinkách. Jednou z tých najhlavnejších je možnosť personalizácie notifikácií. Tie bude možné upraviť tak, že na displeji uvidíte len notifikácie na udalosti, o ktoré máte záujem.

Noviniek ohľadom notifikácií je ale viacero. Tým sme sa venovali už v marci, rovnako ako novej funkcii Obraz v obraze (PiP).

ZDROJ | Google

Novinkou, ktorú Google odhalil na I/O 2017 je ale Notification Dots (Notifikačné bodky). Ide o nový spôsob zobrazovania notifikácií pomocou malých bodiek pri ikonkách aplikácií. Na ich prezeranie bude stačiť podržať prst na ikone a notifikácie sa zobrazia v „bubline“ pri nej.

Ďalšou podstatnou novinkou je úspora energie vďaka obmedzeniu aplikácií bežiacich na pozadí. Tu je však potrebný i zásah developerov aplikácií. Pre nich ale Google pripravil aplikáciu Play Console Dashboard pre zisťovanie energetickej náročnosti procesov.

https://www.youtube.com/watch?v=vBjTXKpaFj8

Potešiť má tiež dvojnásobne rýchlejší štart celého systému, ale aj chodu aplikácií.

Novinkou pre Android O bude masívnejšie využívanie umelej inteligencie. Napríklad aj pri takej banálnosti akou je kopírovanie a vkladanie textu. Funkcia Smart Text Selection sa postará o to, aby ste kopírovali slová, ktoré dávajú dokopy zmysel.

Napríklad bude stačiť 2x kliknúť na časť adresy a funkcia ju automaticky vysvieti celú. To isté platí aj pri kopírovaní telefónnych čísiel apod.

Medzi novinky Android O sa zaraďuje aj funkcia Google Play Protect, ktorú Google predstavil samostatne. V novom systéme už bude integrovaná automaticky. Poslúži na skenovanie aplikácií z Play Obchodu, pričom jej hlavným prínosom má byť ochrana pred nežiadúcimi útokmi. Play Protect bude mať tiež právo vymazať infikované aplikácie. Jej súčasťou bude tiež appka Find My Device.

https://www.youtube.com/watch?v=FMSwhXjEIao

Pre zvýšenie pohodlia a šetrenie času je pripravené aj Autofill API. To poslúži na automatické vypĺňanie používateľských informácií v appkách tretích strán. Stačí mať napríklad v Chrome uložené prihlasovacie heslá do sociálnych sietí a nainštalovať appku niektorej z nich. Systém automaticky vyplní údaje bez nutnosti ich opätovného zadávania v aplikácii.

Pozrite siProjekt Treble – omnoho rýchlejšie updaty od Androidu O

Systém sa tiež dočká novooznámenej modulárnej platformy pod označením Project Treble, vďaka ktorej budú updaty systému podstatne rýchlejšie.

Google Android O zatiaľ vypúšťa do sveta ako Developer Preview 2 Public Beta. Ten je dostupný len pre developerov. Do smartfónov sa Android O dostane koncom leta, resp. začiatkom jesene. Do Vianoc bude pritom na trhu už niekoľko smartfónov s novým OS.

 

ZdrojAndroid Developres

Komentáre k článku