Android N nemá meno, ale mnoho noviniek

Google na prebiehajúcej konferencii Google I/O 2016 predstavil hneď niekoľko noviniek systému Android N. Ten síce už ukázal už v marci, no len ako verziu pre developreov. Teraz prichádza s novinkami, ktoré sú aj pre nás, používateľov.

https://www.youtube.com/watch?v=v1IocBl_5UM

Android N má však jeden veľký problém – meno. Nemá ho. Preto sa Google rozhodol, že prvýkrát v histórii nechá výber mena na používateľov. Oznámil, aby meno pre nový operačný systém vymysleli práve tí, ktorí ho používajú. Pridať ho tak môže každý, stačí kliknúť na web Androidu.

Android N name
ZDROJ | Google

Zásadnou novinkou je možnosť vyskúšania Androidu N aj pre bežných ľudí. Android N bude dostupný ako beta verzia.

Z noviniek Androdu N je nemenej zaujímavá aktualizácia systému. Tá bude prebiehať automaticky, bez nutnosti jej potvrdenia či dokonca vyhľadania. Akonáhle bude smartfón vo WLAN sieti, Android N si stiahne potrebné dáta, nainštaluje a po budúcom reštarte plne integruje do systému.

Veľké aktualizácie, napr. z Android 6.1 na Android 6.2 ale bude potrebné potvrdiť manuálne.

https://www.youtube.com/watch?v=CsulIu3UaUM

Novinkou je aj tzv. Multi-Windows režim, v ktorom bude možné používať dve aplikácie vedľa seba spôsobom, ako na desktope, hoci s drobnými obmedzeniami. Multi-Window režim bude mať viaceré módy ako split-screen, picture-in-picture či freedom.

https://www.youtube.com/watch?v=yEEy_48hoXI

A to najlepšie, Android N je dostupný už teraz, no len pre zariadenia ako Nexus 6, 9, 5X, 6P či Pixel C. Kedy ho ale uvidíme v smartfónoch svetových výrobcov nie je známe. Zatiaľ jediným výrobcom je HTC, ktoré oznámilo, že Android N bude v jeho modeloch HTC 10, One A9 a One M9.

Súčasťou Android N bude aj tzv. VR Mode pre virtuálnu realitu. Pokiaľ budete smartfón s novým systémom používať vo VR okuliaroch, prepne sa do VR režimu, v ktorom sa upraví rozhranie pre pohodlnejšie používanie telefónu.

Zmeniť by sa mala aj rýchlosť používania, keďže v súčasnosti je VR svet pomerne pomalý. V režime VR Mode budú mať aplikácie a hry plný prístup k procesoru aj grafike vďaka Vulkan API, aby boli čo najrýchlejšie.

Andorid N VR mode
ZDROJ | Google

ZdrojGoogle

Komentáre k článku