Android dostáva tmavý režim, ktoré aplikácie ho už podporujú?

Čoraz viac služieb a aplikácií od spoločnosti Google dostalo v tomto roku tmavý režim a v najnovšej aktualizácii pre Android je tento režim priamou súčasťou systému.

Tmavý režim patrí medzi najčastejšie požiadavky, ktoré smeruje Android komunita na Google a zároveň iOS komunita na Apple. Z týchto dvoch gigantov zatiaľ požiadavke vyhovel iba Google, ktorý postupne pridáva tmavý režim do všetkých služieb a aplikácií a najnovšie aj do samotného Androidu. Z používateľského hľadiska sú tmavé farby šetrnejšie k očiam, no aj samotný Google potvrdil, že zobrazovanie tmavých farieb spotrebuje najmä pri OLED paneloch menej energie, čím sa dá efektívne predĺžiť výdrž smartfónov.

Priamo v Androide je zatiaľ tmavý režim dostupný iba na smartfónoch Google Pixel. V tomto prípade sa tmavý režim automaticky aktivuje v momente, keď si používateľ nastaví tmavé pozadie plochy. Google však okrem toho testuje aj manuálny prepínač, ktorý sa snáď časom dostane aj do finálnej verzie Androidu. Kým sa teda tmavý režim dostane do rúk všetkým majiteľom Androidu, stmaviť si môžete aspoň individuálne aplikácie.

Pozrite siGoogle nás bude sledovať už aj cez robotické vysávače, vraj pre naše dobro

Jednou z aplikácií, ktorá tento rok dostala tmavý režim, je YouTube. V tomto prípade prišiel tmavý režim najprv do webovej verzie a paradoxne aj do verzie pre iOS. Nedávno sa ho však dočkala aj verzia pre Android a aktivovať si ju môžete jednoducho preklikom cez profilovú ikonu do nastavení, kde sa v sekcii Všeobecné nachádza prepínač tmavého motívu.

Ešte jednoduchšie si môžete aktivovať tmavý režim v aplikácii Správy, kde je táto možnosť ukrytá priamo pod troj-bodkovým tlačidlom v pravom hornom rohu. Takýmto spôsobom si môžete zmeniť tému aj v aplikácii Google Authenticator.

Už dlhšiu dobu je tmavý režim dostupný aj v obľúbenej klávesnici Gboard, kde ho nájdete v nastaveniach v sekcii Motív. Na tomto mieste si mimochodom môžete aktivovať aj iné farebné motívy a tiež ohraničenie jednotlivých kláves.

Pri čítaní správ sa bude tmavý režim hodiť aj v aplikácii Google Správy. V tomto prípade je cesta k aktivácii tmavého režimu podobná, ako v aplikácii YouTube. Dostanete sa k nej kliknutím na profilovú ikonu, kde už po kliknutí na položku Nastavenia uvidíte nastavenia motívu.

V aplikácii Google Mapy zatiaľ skutočný tmavý režim chýba, no ak po ňom veľmi túžite, aspoň počas navigácie si môžete nechať aktívny nočný režim. Túto možnosť nájdete pod položkou Nastavenia navigácie.

Zdroj9to5Google

Komentáre k článku