Android a iOS myslia aj na hendikepovaných

ZDROJ | Google

Operačné systémy myslia aj na tých, ktorí nemali také šťastie a potýkajú sa so zdravotnými problémami. Google v priebehu rokov zlepšoval tieto funkcie v OS Android. Najnovšia 11 verzia priniesla novinku, ktorá sa teraz dostáva aj do starších verzií. Apple sa už tradične intenzívne venuje ľuďom s rôznymi znevýhodneniami, webstránka Accessibility nedávno prešla výraznou modernizáciou.

Apple

ZDROJ | Apple

Apple ponúka pomerne veľa funkcií, ktoré zlepšujú kvalitu zdravotne znevýhodnených ľudí. Tieto funkcie sú združené v menu Prístupnosť, kde nájdete množstvo prispôsobení, s ktorými sa dá nastaviť iPhone/iPad podľa individuálnych potrieb.

Najnovším modelom iPhone (12 Pro a 12 Pro Max) bude pomáhať aj LiDAR. Ide o funkciu People Detection, ktorá dokáže detegovať osoby v zornom poli fotoaparátu. Zistí prítomnosť ľudí a informuje o nich používateľa.

Pozrite siApple predstavilo sériu videí poukazujúcich na užitočnosť funkcie Prístupnosť

Webstránka Accessibility nedávno prešla redizajnom, ktorý je kontrastný a lepšie čitateľný. Aj takouto formou ide v ústrety znevýhodneným používateľom. Apple zdôrazňuje kľúčové vlastnosti v štyroch kategóriách: Vision, Mobility, Hearing a Cognitive (vízia, mobilita, sluch a poznávanie).

V každej časti sú odkazy na podrobnejšie informácie o jednotlivých funkciách a pokyny na ich aktiváciu a využitie v praxi.

ZDROJ | Apple

Webstránka napríklad opisuje napríklad funkciu Lupa, ktorá pomáha pri čítaní malého písma, VoiceOver – systém dokáže nahlas prečítať text a poskytne zvukový popis vizuálov či Speak Selection – na Apple TV nahlas prečíta zvýraznený text a poskytne zvukové popisy.

Google

ZDROJ | Google

Novinkou v Android 11 je funkcia Voice Access (Hlasový prístup). Je určená pre ľudí s motorickým postihnutím, samozrejme, využijú ich aj používatelia so zlomenou rukou, alebo prstom. Hlasovému prístupu intenzívne pomáha umelá inteligencia.

Pozrite si6 nastavení prístupnosti v systéme Android, ktoré využije každý

Po jeho aktivovaní môžete hlasovými príkazmi ovládať prakticky celý smartfón (tablet). Môžete napríklad prikázať „Open Twitter and tweet/insert tweet“.

Google teraz prostredníctvom aktualizácie prináša Voice Access aj do starších verzií Androidu (verzie 6 až 10).

 

ZdrojApple,Google

Komentáre k článku