Android 9.0 Pie je oficiálne dostupný na prvých zariadeniach

ZDROJ | Google

Nový Android má konečne aj svoje oficiálne meno. Android 9.0 Pie prichádza na smartfóny Pixel a Essential a v priebehu najbližších mesiacov sa ho dočkajú aj majitelia smartfónov od najznámejších výrobcov.

Android 9.0 Pie bol doteraz známy ako Android P a posledné mesiace bol vo verejnom testovaní. Dnes je systém oficiálne hotový a majitelia telefónov Pixel si ho budú môcť stiahnuť v najbližších dňoch.

ZDROJ | Google

Medzi prvými výrobcami, ktorí by mali priniesť dlho očakávanú aktualizáciu, sú Sony, Xiaomi, HMD Global, Oppo, Vivo, OnePlus a Essential. Práve posledný spomínaný výrobca už napríklad oznámil, že aktualizáciu prinesie svojím zákazníkom už dnes.

V ostatných prípadoch sú dátumy vydania neznáme, no v prípade menovaných výrobcov by vydanie nemalo byť stanovené na neskôr, než koniec jesene. Google spolupracuje s viacerými výrobcami a cieli, aby bol Android 9.0 Pie dostupný na všetkých podporovaných zariadeniach ešte pred koncom tohto roka.

Pozrite siMapy Google vedia odhadnúť, v ktorých reštauráciách vám bude chutiť

Android 9.0 Pie prináša viaceré zásadné novinky, ktorých spoločnou črtou je umelá inteligencia. Tá dokáže sledovať používateľove zvyklosti a na základe toho predlžuje výdrž batérie, upravuje jas a ponúka aplikácie či skratky, ktoré používateľ v danom čase, prípadne na danom mieste práve potrebuje.

ZDROJ | Google

Smartfón sa tak napríklad dokáže naučiť, v aký čas odchádzate z práce a na základe toho vám pred odchodom ponúkne otvorenie navigácie, odoslanie správy s časom príchodu a spustenie obľúbeného playlistu zo Spotify.

ZDROJ | Google

Z pohľadu používateľského prostredia je najväčšou novinkou pohyb v systéme, ktorý sa podobá na ovládanie iOS v iPhone X.

ZDROJ | Google

Veľká pozornosť bola venovaná aj časti Dashboard, ktorá slúži na kontrolu množstva času, ktorý trávi používateľ na svojom smartfóne. Systém umožňuje nastavenie časových limitov, po ktorých uplynutí sa určené aplikácie a funkcie zablokujú.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku