Americkí vedci používajú superpočítač na simulovanie tornáda

ZDROJ | engadget

Mnohých z nás ani nenapadne, že pri simuláciách je potrebné spracovávať obrovské množstvo dát. Americkí vedci napríklad používajú superpočítač, aby vytvorili simuláciu jednej z hrozieb počasia, tornáda.

V roku 2011 zasiahla stredozápad USA séria tornád. Vedci sa rozhodli skúmať tieto tornáda bižšie a tak chceli vytvoriť simuláciu. Problémom však je, že na vytvorenie takejto simulácie je potrebné veľké množstvo dát a tak použili superpočítač.

Simuláciu vytvorili konkrétne pomocou Blue Waters machine z univerzity v Illinois. Všetky dáta vrátane detailných informácií o vlhkosti, teplote, rýchlosti vetra boli započítané a celý proces zabral tri dni a 20 000 procesných jadier.

Pozrite siNASA dokáže včas varovať pred solárnymi búrkami

Jeden z vedcov, ktorý na projekte pracuje, sa vyjadril, že je to prvýkrát, kedy môžeme vidieť detailný proces, ktorý prebieha vo vnútri tornád.

Ak by vás projekt zaujal, môžete si pozrieť detailnú simuláciu na videu, ktoré vytvoril superpočítač. Simulácia zobrazuje skutočné tornádo, ktoré zasiahlo Oklahomu 24. mája 2011.

https://www.youtube.com/watch?v=uLkghfvE0Rk

Zdrojpopsci

Komentáre k článku

Milí čitatelia a návštevníci portálu TECHBOX.sk, pre skvalitnenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním stránky TECHBOX.sk súhlasíte s používaním týchto súborov. Viac info