Nové procesory AMD Ryzen sú výkonnejšie a lacnejšie

AMD Ryzen

Dlhoročný konkurent Intelu predstavil novú sériu procesorov AMD Ryzen, ktoré sú po dlhých rokoch skutočne konkurencieschopné.

Spoločnosť AMD, ako najväčší konkurent Intelu na poli mikroprocesorov, oficiálne predstavila očakávané procesory Ryzen postavené na architektúre Zen.

Novopredstavené osemjadrové Ryzen procesory sa vyznačujú predovšetkým veľmi dobrým pomerom ceny a výkonu, prácou so 16 vláknami naraz a 52% navýšením výkonu v porovnaní s procesormi série Excavator.

Pozrite siIntel predstavil Kaby Lake pre PC, sklamanie?

AMD Ryzen
ZDROJ | AMD

Prvé tri procesory novej série je možné si už od dnešného dňa predobjednať a ich uvedenie do predaja je naplánované na 2. marca tohto roka.

Ceny v eurách by mali byť o niečo vyššie

AMD Ryzen

Okrem sľubne vyzerajúcich parametrov sa môžu budúci majiteľa tešiť aj na kvalitnejšie aktívne chladiče Wraith Max, Spire a Stealth.

Najslabší z trojice je porovnávaný s konkurenčným Intel Core i7-7700K (beží na základnej frekvencii 4,2 Ghz, Turbo 4,5 Ghz), ktorý síce ponúka vyššie takty, no AMD sa pýši silou pri použití všetkých šestnástich vlákien.

AMD Ryzen
ZDROJ | AMD

Podľa benchmarku Cinebench R1 nový AMD Ryzen 7 1700 ponúkol až o 46% vyšší výkon ako Intel Core i7-7700K.

AMD Ryzen
ZDROJ | AMD

Výrobca postavil najdrahší model proti čipu Intel Core i7-6900K s ôsmimi jadrami na základnej frekvencii 3,2 Ghz a s Trubom na 3,7 Ghz. Zaujímavosťou je, že tento čip sa predáva u nás za približne 1 190 eur, no AMD ponúka svoj procesor za menej ako polovicu z tejto ceny.

Pozrite siVrátia procesory Zen firmu AMD späť na výslnie?

AMD Ryzen
ZDROJ | AMD

Napriek tomu AMD tvrdí, že ich CPU v multithread teste v Cinebench R15 prekonalo Intel o takmer 10%. Avšak už v singlethread testovaní sa procesory vyrovnali. V obidvoch prípadoch je samozrejme významným faktorom spomínaná cena.

https://youtu.be/1v44wWAOHn8

Spoločnosť si je tiež vedomá toho, že dostupnosť procesorov bude spočiatku kritická vzhľadom na nedostatočné zásoby. Ponuka základných dosiek so socketom AM4 je taktiež ešte pomerne chudobná, no firma sľubuje dostupnosť viac než 80 modelov základných dosiek podporujúcich práve socekt AM4 od hlavných výrobcov.

Ak sa vám však trojica procesorov zdá až prehnane výkonná a drahá, počkajte si na predstavenie lacnejšej série AMD Ryzen 5.

ZdrojAMD

Komentáre k článku