AMD Radeon RX 5500 zabezpečí Full HD hranie na lacných zostavách

ZDROJ | AMD

Spoločnosť AMD predstavila novú sériu grafických kariet Radeon RX 5500 určenú pre cenovo dostupné herné počítače. Stavia na 7-nm architektúre AMD RDNA.

Keď sa spoločnosti AMD podarilo vyrovnať konkurencii na poli najvýkonnejších grafických kariet, nastal čas urobiť menší krok späť a potešiť aj hráčov, ktorí si tie najvýkonnejšie karty nemôžu dovoliť, alebo iba pre svoje potreby nepotrebujú mať v zostave to najlepšie na trhu.

Do hry nastupuje nová séria grafických kariet AMD Radeon RX 5500, ktorá je primárne optimalizovaná na plynulý chod všetkých moderných hier v rozlíšení Full HD. Postará sa o to architektúra AMD RDNA aplikovaná na 7-nm výrobný proces.

ZDROJ | AMD

V porovnaní so súčasnou generáciou grafických kariet Radeon s architektúrou Graphics Core Next ponúka nová séria 1,6-násobne vyšší výkon na jeden watt. V porovnaní s konkurenčnými grafickými kartami z rovnakého segmentu má byť nová séria zhruba o 37 % výkonnejšia, minimálne čo sa týka priemerného výkonu vo vybraných herných tituloch pri rozlíšení Full HD.

Pozrite siXPG HEADSHOT – herná myš, ktorú si vytlačíte na 3D tlačiarni

Spoločnosť AMD bližšie nešpecifikuje, s akou konkurenciou Radeon RX 5500 porovnáva. Keďže však má ísť o veľmi lacnú kartu, je celkom možné, že ju AMD porovnáva aj s integrovanými grafickými jadrami v procesoroch Intel. Na reálne porovnania si budeme musieť ešte chvíľu počkať.

ModelVýpočtové jednotkyTFLOPSGDDR6 (GB)Herná frekvencia (MHz)Maximálna frekvencia (MHz)Rozhranie pamäte
Radeon RX 5500M (pre notebooky)22do 4,64 GBdo 1 448do 1 645128-bit
Radeon RX 5500 (pre desktopy)22do 5,2do 8 GBdo 1 717do 1 845128-bit

AMD Radeon RX 5500 sa po prvý krát objaví v hernom notebooku MSI Alpha 15 a neskôr v novembri aj v herných desktopových počítačoch HP OMEN, HP Pavilion Gaming, Lenovo Legion T530 a IdeaCentre T540. V decembri herný desktop s touto grafikou vydá aj Acer v podobe modelu Acer Nitro 50.

V spolupráci s partnermi plánuje AMD vydať grafickú kartu vo voľnom predaji niekedy v priebehu štvrtého kvartálu tohto roku. Cenu však zatiaľ nepoznáme.

ZdrojAMD

Komentáre k článku