Amazon vás nahráva a záznamy prepisuje, priznali zamestnanci

Strojové učenie zdá sa nie je tak dokonalé, akoby sme si mohli myslieť. Alexa od Amazonu musí byť doučovaná prepismi tajných záznamov.

Amazon priznal, že nahráva používateľov inteligentného zvukového asistenta Alexa. Záznamy sú následne prepisované globálnym tímom, ktorý počíta tisícky ľudí po celom svete. Spoločnosť takto vylepšuje služby zvukového asistenta. Prepisy sú následne anotované a vrátené späť do systému, vďaka čomu vám má Alexa lepšie rozumieť.

ZDROJ | Amazon

Spoločnosť tvrdí, že Alexa má dobre vyvinuté strojové učenie, no to vo všeobecnosti dnes stále nie je na takej úrovni, aby sa stroje dokázali učiť absolútne samé a pracovali bezchybne. Ľudské zásahy do toho, čo sa stroj vie naučiť, sú bežnou praxou.

Informácie o nahrávaní a prepisovaní zvukových záznamov z Alexa pôvodne prezradilo sedem zamestnancov Amazonu. Tí pracovali v prepisovacích staniciach rozmiestnených po celom svete. Pri nástupe do zamestnania podpisovali viacero zmlúv o mlčanlivosti, vrátane tej o existencií prepisovacích staníc.

https://www.youtube.com/watch?v=FQn6aFQwBQU&t=1s

Pracovná zmena v takejto stanici trvá deväť hodín a zamestnanec počas nej vypočuje až 1 000 zvukových záznamov, z ktorých vyhotoví aj 100 prepisov. Teda nie každý záznam sa prepisuje. Zrejme najbližšie k nám je takáto prepisovacia stanica v Bukurešti. Nenápadná budova bez loga Amazonu ponúka zamestnancom moderné priestory, výkonnú techniku, sofistikované softvérové vybavenie.

Zamestnanci si uvedomujú, čoho sú súčasťou a preto sa niektorí snažia aspoň nejakým spôsobom anonymizovať prepísané záznamy. Bostonský zamestnanec, ktorý sa rozhodol prehovoriť, priznal, že prepisoval záznamy z speváčky Taylor Swift. Do prepisu ju označil iba ako hudobného umelca.

Pozrite siSatelitným internetom chce Zem pokryť už aj Amazon

Na komunikáciu využívajú zamestnanci interné četovacie aplikácie, cez ktoré tiež zdieľajú súbory, s ktorými potrebujú pomôcť. Nie je však výnimkou, keď sa zabávajú po vypočutí zlého spevu zo sprchy, či sa rozplývajú nad džavotom batoliat.

Na prepis sa dostávajú aj záznamy, ktoré sú znepokojujúce, či zachytili trestnú činnosť. Dvaja pracovníci priznali, že sa k nim dostal záznam, na ktorom bol zachytený sexuálny útok. Keď zamestnanci chceli na trestný čin upozorniť, zamestnávateľ im vysvetlil, že nie je jeho úlohou zasahovať do takýchto prípadov.

ZDROJ | Seattle City Council

Zástupcovia Amazonu sa vyjadrili, že bezpečnosť a súkromie svojich zákazníkov si vážia a kladú na ne náležitý dôraz. Údajne vyberajú len veľmi malú vzorku na prepis. Jediným cieľom tejto činnosti má byť naučiť Alexu pracovať čo najlepšie po celom svete. Preto jej musia pri niektorých akcentoch, výslovnostiach, slangoch, či lokálnych hovorových slovách jednoducho pomôcť porozumieť prepisom.

Z Amazonu ďalej zaznelo, že majú nastavenú nulovú toleranciu v prípade úniku informácií. Zamestnanci nemajú priamy prístup k informáciách, ktoré by mohli identifikovať nahratú osobu. Spoločnosť používa viacfaktorovú identifikáciu a šifruje dáta. Zamestnanci teda nevedia spárovať meno a priezvisko s bydliskom a ďalšími informáciami. Meno si však vedia spoji so sériovým číslom zariadenia, z ktorého záznam dostali.

Média upozornili na to, že spoločnosť ponúka v nastaveniach možnosť vypnúť zaznamenávanie zvuku, ktorý ma byť určený pre ďalší vývoj inteligentného asistenta.

Pozrite siApple HomePod – domáci smart reproduktor so Siri

Inteligentý reproduktor Echo, cez ktorý hlasom ovládate asistenta Alexa, bol na trh uvedený v roku 2014. Jeho popularita rýchlo narástla. Alexe predchádzal inteligentý reproduktor Google Home od spolčnosti Google. Tretím veľmi populárnym riešením je HomePod od Apple. Týchto zariadení sa počas roku 2018 predalo okolo 78-miliónov kusov. Do tohto čísla nie je zarátané ovládanie inteligentných hlasových asistentov skrz mobilné telefóny, tablety alebo počítače.

Alexa je navrhnutá tak, aby neustále zaznamenávala zvuky v okolí inteligentného riadenia. Keď identifikuje povel na prebudenie zariadenia, aktivuje ho.

ZdrojBloomberg

Komentáre k článku