Alza – Na Slovensku nepredali ani jednu Teslu a už tu majú nabíjačku

Alza na Slovensku odštartovala predaj elektromobilov už koncom minulého roka. V ponuke má aj modely Tesla. Teraz pridáva prvú rýchlonabíjaciu stanicu pre elektromobily, kde si ich môžete nabíjať úplne zadarmo.

Od stredy 20. júna 2018 si môžete nabiť svoj elektromobil aj pri AlzaShowroome v Bratislave. Alza totiž na Slovensku plánuje vybudovať sieť rýchlonabíjacích staníc pre elektromobily, celkovo by ste si tak mohli svoje elektrické auto nabiť pri každej pobočke Alza na Slovensku (12 miest). Do konca tohto roka by malo byť v prevádzke približne 5 nabíjačiek.

Alza to s elektromobilitou myslí vážne. Minulý rok odštartovala aj predaj elektromobilov vrátane značky Tesla. Doteraz u nás však nepredala ani jednu Teslu. Zato sa jej darí v predaji elektrických kolobežiek či hoverboardov. Napriek tomu sa Alza snaží pripraviť sa na elektrickú budúcnosť a začína budovať vlastnú sieť nabíjacích staníc pre elektromobily. Paradoxne tu rýchlo nenabijete automobily Tesla.

Pozrite siTeslu kúpite už aj na Slovensku, cez e-shop s elektronikou

Pozitívnou správou je, že prvá nabíjacia stanica je už plne funkčná v Bratislave, a to na parkovisku pri AlzaShoroome (vstup AlzaDrive) blízko dočasnej autobusovej stanice Mlynské Nivy. Alza na projekte nabíjacích staníc spolupracuje so známou spoločnostou Elexim.

V rámci budovania siete nabíjačiek Alzapower sú pripravené dva modely nabíjacích staníc: stanica Raption 50 a Post eVolve Smart. Práve výkonnejšia z nich, stanica Raption 50, ktorá stavia svoju funkciu na modulárnej štandardizovanej elektronike je nainštalovaná v Bratislave. Výhodou je, že umožňuje DC rýchlonabíjanie od 25 kW do 50 kW. Plnú batériu tak napríklad na svojom Hyundai Ioniq máte za 30 minút.

Zaujme aktívne chladenie nabíjacej stanice, množstvo ističov a jednoduchá obsluha cez 8-palcovú dotykovú obrazovku. V budúcnosti by takéto nabíjacie stanice mali byť k dispozícii len pre zákazníkov Alzy a to cez kartový systém. Nabíjanie je bezplatné. V súčasnosti však nepotrebujete žiadnu kartičku, jednoducho prídete k nabíjačke a svoj elektromobil si bezplatne nabijete. Mimochodom táto nabíjacia stanica je napojená na sieť 150 Ampérov.

 

Na Slovensku sa objavia aj menšie nabíjacie stanice Post eVolve Smart, ktoré ponúknu AC nabíjanie 2x 22 kW. Takáto stanica tiež dokáže nabíjať súčasne dva elektromobily, stav zobrazí na LED paneli a jej výhoda by mala byť najmä v kompaktných rozmeroch.

Pozrite siVideli sme najmodernejší sklad Alza

Sme radi, že aj Alza sa pustila do budovania siete rýchlonabíjacích staníc pre elektromobily. Majiteľov elektromobilov by určite potešilo, keby podobnú chuť dostali aj iné spoločnosti. Celkovo by to pomohlo rozvoju elektromobility na Slovensku. Predsalen, takto rýchlo si elektromobil doma nenabijete.

Komentáre k článku