Alpenglow – vychytajte zlatú fotografickú hodinu pomocou mobilnej apky

ZDROJ | Lukas Rychvalsky (Pixabay)

Poznať zlatú či modrú hodinu vo fotografickej teórii je jedna vec, využiť tieto pojmy aj v praxi je však už vec druhá. Vďaka bezplatnej aplikácii Alpenglow je to však úplná hračka, pričom ju môžete použiť napríklad aj na sledovanie západu slnka.

Časový úsek, počas ktorej trvá zlatá a modrá hodina, je ovplyvňovaný vašou aktuálnou polohou, obdobím a ich kvalita aj počasím. Zistiť si teda ich trvanie môžete aj vlastnoručne, no oveľa jednoduchšie je to s aplikáciou na to určenou. Alpenglow vám ukáže, kedy bude môcť využiť modrú a zlatú hodinu ráno i večer, ako aj kedy budete môcť pozorovať východ a západ slnka podľa vašej aktuálnej polohy, či už ste doma, na výlete alebo na dovolenke.

Alpenglow samozrejme nezostáva iba pri aktuálnej polohe, ako ani pri predpovedi časov na jeden deň. Kliknutím na lokalitu v hornej časti obrazovky môžete vyhľadať akékoľvek mesto na svete a kliknutím na šípku vedľa názvu zistiť predpoveď fotografických časov až na 4-5 dní dopredu.

Aby ste konkrétny časový úsek nepremeškali, v záložke Notifications si môžete aktivovať upozornenie push notifikáciou na ktorýkoľvek úsek, pričom nechýba ani možnosť nastavenia upozornenia na 30 minút vopred, aby ste sa mali čas pripraviť.

Ak vlastníte hodinky Apple Watch, aplikáciu Alpenglow si môžete nainštalovať aj na nich. Táto mini-verzia aplikácie však okrem zobrazenia časov neponúka žiadne ďalšie funkcie a nepodporuje dokonca ani komplikácie, čo je škoda.

V nastaveniach aplikácie nájdete možnosť aktivácie tmavého režimu, možnosť vytvorenia Siri skratiek pre východ a západ slnka, ako aj možnosť zaslania dobrovoľného príspevku vývojárovi.

Ak aplikáciu budete skutočne využívať dlhodobo, tento príspevok sa zaslať určite oplatí. Aplikácia je totiž celkom bezplatná, neobsahuje žiadne reklamy a dostáva zhruba každomesačné aktualizácie s novými funkciami.

Alpenglow: Golden Hour Weather90%

Veľkosť:
23,4 MB
Platforma:
iOS 11.0 alebo novší
Cena:
0,00 €

Alpenglow je bezplatná aplikácia pre iOS, ktorá vám poskytne prehľad časových úsekov zlatej a modrej hodiny, ako aj presný čas východu a západu slnka pre akúkoľvek lokalitu s predpoveďou na najbližšie dni.

Komentáre k článku