Alp Watch sú neuveriteľne krásne hodinky bez ručičiek pre horných desaťtisíc

ZDROJ | H. Moser & Cie

Hodinárska firma H. Moser & Cie je pre fajnšmekrov známa svojou eleganciou a minimalizmom. Model Alp Watch Concept Black však ide s minimalizmom až do extrému. Mechanici tvrdia, že sa len vracajú do minulosti, k samotným koreňom hodinárstva.

Hodinky bez ručičiek za státisíce, to je Alp Watch Concept Black. Na prvý pohľad sa tieto obdĺžnikové hodinky podobajú Apple Watch, ale okrem prvého dojmu nemajú už nič spoločné. Tieto švajčiarske hodinky sú mechanické a majú len jednu funkciu – čas. Tento model vám ho ale neukáže.

Ak chcete zistiť koľko je hodín, musíte pozorne počúvať. Ľudia od H. Moser & Cie hovoria, že to takto bolo kedysi dávno, pred používaním elektriny. Ľudia museli načúvať hodinám, aby zistili presný čas.

ZDROJ | H. Moser & Cie

Hodinky boli predstavené na veľtrhu SIHH (Salon International de la Haute Horlogerie) v Ženeve a vzbudili zaslúžený záujem. Bodaj by nie, keď im chýbajú ručičky zobrazujúce čas. Zvyčajne sa hodinári chvália tým, aké presné mechanizmy majú ich zariadenia a teraz tu máme niekoho, ktorý ide na to úplne inak. Používateľ sa dozvie čas pomocou zvuku – musí pozorne počúvať tzv. minútový zosilňovač, dávny mechanizmus umožňujúci oznámiť aktuálny čas.

Lesklý čierny ciferník obsahuje jednominútové lietajúce turbíny v 6-hodinách. Nič viac. Kto chce zistiť aký je čas, musí počúvať funkciu minútového zosilňovača, ktorá prostredníctvom série zvonení vychádzajúcich z hodiniek oznamuje majiteľovi na minútu presný čas.

Na zosilnenie zvuku hodín, štvrťhodín a minút, ktoré produkujú dva šikmé gongy, sa musel mechanizmus výrazne upraviť, pričom stred je úplne vykrojený, aby vytvoril dostatočný priestor pre rezonančnú komoru. S dokonalým zvládnutím sa H. Moser & Cie podarilo dosiahnuť nádherný zvuk, ktorý kombinuje amplitúdu, vlnovú dĺžku a čistý tón.

Alp Watch Concept Black vydržia na jedno natiahnutie 87 hodín. Po otočení hodín je možno vďaka číremu zafíru nahliadnuť ako vyzerá ich mechanizmus. Čas sa nastavuje vytiahnutím korunky, ktorá ukáže stupnicu s dvanástimi indexmi – každý z nich predstavuje 5 minút.

ZDROJ | H. Moser & Cie

Alp Watch Concept Black majú platinové púzdro, jedinečnú konštrukciu s náročným a prepracovaným mechanizmom turbín. Hodinový strojček je ručne vinutý typ HMC 901, ktorý je majstrom presného pohybu kombinujúci minútový zosilňovač a turbíny – čo je samo o sebe zriedkavý výkon v hodinkách. Remienok je z ručne šitej kože aligátora s červenou podšívkou.

Čo poviete na tento klenot? Je zaujímavý, však? Zaujímavá je aj cena, ktorá sa vyšplhala na neuveriteľných 350 000 dolárov, takže rozbitie prasiatka na kúpu týchto hodiniek určite nestačí. Verte, či nie, Alp Watch Concept Black sú momentálne vypredané.

ZdrojH. Moser & Cie

Komentáre k článku