Alauda Airspeeder – preteky lietajúcich áut budú čoskoro realitou

O lietajúcich autách snívame už dlhé roky, pričom tento sen chce splniť aj slovenský AeuroMobil. Spoločnosť Alauda Racing má ale k lietajúcim autám iný prístup, chce s nimi pretekať.

Možno trochu nečakane sa na crowdfundingovom portáli Kickstarter objavila spoločnosť Alauda Racing, ktorá sa snaží vyzbierať financie na vývoj lietajúceho auta Alauda Mark I. Je teda sporné, či ide o lietajúce auto, alebo o prerastenú kvadrokoptéru, no to ani nie je tak podstatné.

Pozrite siAirbus, Rolls-Royce a Siemens spájajú sily pri vývoji hybridného lietadla

Podstatné je, že Alauda Racing chce s týmto vozidlom už budúci rok lietať a v roku 2020 organizovať rýchlostné a akrobatické preteky. Alauda Mark I má dosahovať rýchlosť až 250 km/h, pričom ju budú poháňať štyri elektromotory s výkonom 50 kW.

ZDROJ | Alauda Racing

Limitáciou sú ale stále batérie, ktoré by mali vydržať zhruba 10 minút letu. Z počiatku by teda malo ísť skôr o kratšie preteky a neskôr by mali pribudnúť aj pit stopy s možnosťou rýchlej výmeny batérie.

https://youtu.be/ydMp8tncsrw

Alauda Racing aktuálne testuje prototypy na vojenskom území a popri tom hľadá potenciálnych pilotov, ktorí majú skúsenosti s pretekaním a vlastnia letecký preukaz. Prvé lety ale budú bezpilotné a to z dôvodu bezpečnosti. Bezpečnostné systémy sú, rovnako ako Mark I, ešte stále vo vývoji. Neskôr by sa vozidlo malo byť schopné vyhnúť prekážkam pomocou senzorov. Spoločnosť tiež skúma možnosť využiť airbagy na stlmenie nárazu.

Ak sa vám vízia takýchto pretekov páči, spoločnosť môžete podporiť na Kickstarteri. Okrem dobrého pocitu môžete z kampane získať tričko, čiapku, bundu alebo rovno prístup na testovací let. Do konca kampane zostáva 22 dní.

ZdrojKickstarter

Komentáre k článku