Aký bol rok 2020 na slovenskom internete? Prím hral aj v tomto prípade COVID

ZDROJ | Pixabay

Správca slovenskej národnej domény najvyššej úrovne „.sk“, SK-NIC zverejnil zaujímavé štatistiky o slovenskom internete za uplynulý rok. Pod využívanie internetu na Slovensku sa samozrejme podpísala pandémia koronavírusu. Dominovalo v ňom volanie cez internet, dištančná výučba a aj internetové nákupy oblečenia.

Uplynulý rok bol celosvetovo poznačený pandémiou nového koronavírusu a tento fakt sa prejavil aj na využívaní internetu na Slovensku. Dokázal to aj koncom minulého roka zverejnený rebríček najvyhľadávanejších slov a slovných spojení na internete, tentokrát to však hĺbkovejšie ukazuje už aj prvá výročná správa spoločnosti SK-NIC.

ZDROJ | SK-NIC/Google

Mohlo by sa zdať, že vplyv na spôsoby našej komunikácie cez internet definitívne odsunie e-maily na druhú koľaj. Opak je však pravdou a tento spôsob komunikácie má aj pred druhými sociálnymi sieťami stále výrazný náskok. Na tie sa však naopak výrazne doťahuje telefonovanie cez internet, do ktorého sú zarátané už aj čoraz populárnejšie videohovory.

ZDROJ | SK-NIC/Štatistický úrad SR

Tento výrazný skok v popularite volania cez internet nie je prekvapivý. Do prostredia internetu sa totiž v minulom roku presunuli takmer všetky pracovné i školské povinnosti. Podľa Inštitútu vzdelávacej politiky sa až 82 % žiakov základných a stredných škôl zúčastnilo takejto online výučby. Zvyšných 19 % žiakov sa však takejto formy výučby zúčastniť nemohlo, či už kvôli chýbajúcemu internetovému pripojeniu alebo absencii takejto výučby na škole.

ZDROJ | SK-NIC/Inštitút vzdelávacej politiky

Na internet sa v minulom roku presunuli aj naše nákupy. Prím hral jednoznačne nákup odevov, topánok a doplnkov.

ZDROJ | SK-NIC/Štatistický úrad SR

V priamom súvise štatistík spoločnosti SK-NIC s pandémiou koronavírusu je zaujímavým faktom, že prvú doménu súvisiacu s COVID-19 spoločnosť zaevidovala už 25. januára 2020, teda len deň po tom, čo bol prípad ochorenia COVID-19 po prvý krát evidovaný už aj v Európe. Celkovo bolo za minulý rok zaregistrovaných až 1 458 tzv. „COVID“ domén. Samotných domén s koncovkou .sk bolo ku koncu minulého roka celkovo 424 055, čo je o 24 583 viac ako v roku 2019.

ZDROJ | SK-NIC

Zaujímavé sú však aj ďalšie čiastkové štatistiky, podľa ktorých má napríklad najstaršia .sk doména aktuálne 26 rokov a nová doména s touto koncovkou pribudne na internet v priemere každých 7 minút. Registrácie nových domén sa pritom nezastavili ani na prelome rokov, posledná .sk doména bola zaregistrovaná len 45 minút pred koncom roka 2020.

ZDROJ | SK-NIC

ZdrojSK-NIC

Komentáre k článku