Aktívne repro Acoustique Quality AQ M24DAC zaujmú najmä cenou

Česká firma AQ s.r.o. pôsobí na trhu s audiom od roku 1995 už takmer štvrťstoročie a „akustická kvalita“, ktorú si dali do názvu, sa stala jej krédom.

Hi-Fi nadšenci z Moravy

Základom produkcie spoločnosti Acoustique Quality sú kvalitné Hi-Fi reproduktory, vyvíjané a vyrábané v materskej fabrike v obci Červenka v okrese Olomouc u našich susedov.Zakladatelia firmy a konštruktéri plne kontrolujú výber komponentov a materiálov pre konštrukciu reproduktorov, ktoré sú povestné zaujímavým pomerom kvality a ceny.

Pozrite siKlipsch Reference RW-1 Wireless Speaker – cenovo dostupný multiroom reprák

Skratka AQ pochádzajúca zo spojenia Acoustique Quality a evokuje skratku názvu amerického výrobcu Hi-Fi káblov a ďalších komponentov Audioquest. V konštrukcii niektorých svojich reproduktorov však AQ zhodou okolností využíva aj káble Audioquest.

ZDROJ | AQ

portfóliu firmy AQ sa nachádzajú reproduktory všetkých kategórií, od podlahových trojpásmových boxov, po malé regálovky pre priestorové kanály domáceho kina, soundbar a aktívne reproduktory pre osobný posluch.

A práve v oblasti aktívnych reproduktorov prichádza AQ so zaujímavou inováciou.

Pre lepší zvuk z PC, aj TV

Trojica aktívnych reproduktorov AQ M24 je nástupcom predchádzajúcej úspešnej rady AQ M23 a k dispozícii je vo verzii bez diaľkového ovládania (AQ M24), s diaľkovým ovládaním (AQ M24D), ale najzaujímavejšia je verzia s integrovaným digitálne-analógovým prevodníkom (AQ M24DAC).

Pozrite siKlipsch R-15PM – malé, ale výkonné monitory s bohatou konektivitou

Kým modely bez D/A prevodníka disponujú dvoma RCA (cinch) vstupmi na zadnom paneli na pripojenie signálnych zdrojov (predzosilňovač, CD přehrávač apod.), AQ M24DAC má mierne odlišnú konektivitu. Jeden vstup RCA slúži na pripojenie analógového zdroja, no okrem neho disponuje aj optickým vstupom Toslink a USB pre pripojenie digitálních zdrojov.

Oproti úspešnej rade AQ M23 dostala rada AQ M24 niekoľko vylepšení v oblasti výbavy. Hlavnou zmenou je výškový menič s 0,5” kalotou chladený ferrofluidom, ktorý dodá presnejšie a prirodzenejšie vysoké tóny.

ZDROJ | AQ

Presvedčivejšie basy prúdiace z 5“ woofera s polypropylénovou membránou prináša optimalizácia nastavenia ručne spájkovanej výhybky a vstavaného digitálneho zosilňovača. Ten s výkonom 2 x 30W RMS síce nebude najlepším riešením na ozvučovanie bujarej domácej párty, ale poslaním takéhoto stereosystému je hlavne personálny posluch, na ktorý výkon v pohode stačí.

Modernizovaný čelný ovládací panel umiestnený v dolnej časti ľavého reproduktora a vystupujúci z priezvučnej tkaniny je menší než v predošlej rade. O zvolenom vstupe informuje LED dióda presvitajúca cez logo a otočný volič umožní ovládanie napájania a hlasitosti, aj prepínanie medzi jednotlivými zdrojmi.

Bez prievanu v peňaženke

Verzia AQ M24DAC s D/A prevodníkom je určená pre náročnejších používateľov. Zabudovaný 16bitový Delta-Sigma prevodník podporuje vzorkovacie frekvencie 32, 44.1 a 48 kHz a nahradí v spracovaní digitálnych súborov lacné prevodníky, aké sa používajú v bežných počítačoch, či televízoroch.

Prepojenie pomocou USB, alebo digitálneho optického pripojenia Toslink je navyše podstatne odolnejšie voči rušeniu, ako analógový prenos. Prínosom pre poslucháčov je tak podstatné zlepšenie kvality zvuku pri prehrávaní hudby a videa.

Klipsch R-15PM sú síce drahšou, ale aj lepšie vybavenou alternatívou.ZDROJ | Klipsch

Zabudovaný prevodník má síce ďaleko od audia vo vysokom rozlíšení, ale CD kvalitu v pohode zvládne.

Audiofilské AV predzosilňovače, AV prijímače a signálne procesory dnes bežne disponujú D/A prevodníkmi s frekvenciou a hĺbkou vzorkovania 192kHz / 24 bit, alebo až 192 kHz / 32 bit na dekódovanie súborov Hi-res audio, ale cena takýchto komponentov sa pohybuje rádovo vyššie.

Pozrite siBowers & Wilkins PX – návykový bezdrôtový komfort

Práve cena za slušnú kvalitu je jedným z tromfov aktívnych reproduktorov rady AQ M24. Verziu bez diaľkového ovládania kúpite už za 185 €, za diaľkovo ovládané reproduktory zaplatíte 209 € a reproduktory s integrovaným D/A prevodníkom AQ M24DAC stoja stále len 279 €.

Pre porovnanie, za aktívne monitory Klipsch Reference Series R-15PM (takisto s D/A prevodníkom) zaplatíte síce o 50% viac (420 €), ale za vyššiu cenu dostanete výkon 50W/kanál a navyše sekciu gramofonového predzosilňovača, výstup pre subwoofer a Bluetooth konektivitu a širšiu frekvenčnú odozvu v oblasti vysokých tónov.

Technické parametre AQ M24DAC

Typ systému: 2.0, bassreflex

Reproduktory: basový 5 „- polypropylénová membrána, výškové 2 × 1“

Menovitý výkon RMS: 2 × 30 W

Harmonické skreslenie zosilňovača: <0,3%

Frekvenčná odozva zosilňovača: 50Hz – 18kHz

Vstupy: 1 × RCA (cinch), 1x USB, 1x optický Toslink

Spotreba energie: max. 70W

Rozmery: 160 x 296 x 215 mm

Hmotnosť (Ľ / P): 3,6 / 3,7 kg

ZdrojAQ

Komentáre k článku