Ako zistiť či vám firma Cambridge Analytica zneužila dáta z Facebooku?

ZDROJ | Wikimedia

Firma Cambridge Analytica používala dáta o používateľoch Facebooku na ovplyvňovanie volieb. Ako zistiť či sa to týka aj vašich dát?

Od dnešného dňa používatelia Facebooku môžu vidieť notifikácie na vrchnej strane noviniek v rozhraní Facebooku, ktoré upozornia, či boli vaše dáta zneužité firmou Cambrigde Analytica.

Facebook bude rozosielať dva druhy notifikácií, ktoré budú informovať o tom, ktoré aplikácie používate a aká dáta sú s týmito aplikáciami zdieľané. Ak ste boli únikom zasiahnutý, Facebook vám konkrétne ukáže stránku a oznámi vám, že bola vymazaná.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siFacebook pridá možnosť vymazať poslané správy

Používatelia taktiež budú môcť vymazať aplikácie, ktoré už nechcú. Súčasťou tohto procesu bude informovanie o tom, či informácie z týchto aplikácii mohli byť použité firmou Cambridge Analytica.

Spoločnosť Facebook odhaduje, že dáta až 87 miliónov používateľov mohlo byť zdieľaných s firmou Cambridge Analytica počas amerických volieb.

Na druhej strane, podľa vyjadrenia CEO Facebooku – Marka Zuckerberga, Facebook toto číslo vypočítal na základe maximálneho počtu priateľov, ktorých mohli mať používatelia kým bola spustená aplikácia Cambridge Analytica quiz app na zbieranie dát.

ZDROJ | Facebookook

Pozrite siAko zistiť, čo všetko o vás vie Facebook?

Whistleblower Christopher Wylie, ktorý pre Cambridge Analytica pracoval, pre NBC povedal, že počet zasiahnutých používateľov môže byť vyšší a že samotné dáta mohli byť uložené v Rusku, keďže dátový analytik Aleksander Kogan, ktorý pracoval na aplikácii, ktorá zbierala dáta, často do Ruska cestoval.

Ďalšia informácie od samotnej firmy Cambridge Analytica hovorí o 30 miliónoch používateľoch, ktorých dáta boli získané.

Celkový počet zasiahnutých je teda otázny a môže byť pokojne menší. Väčšina zasiahnutých však bude z USA a tiež sa hovorí o jednom milióne z Veľkej Británie. Pokiaľ si notifikáciu na svojej Facebookovej stránke nenájdete, tak by malo byť všetko v poriadku.

ZdrojMashable,BBC,thenextweb

Komentáre k článku