Ako z rozprávky: plášť neviditeľnosti, ktorý funguje

ZDROJ | HyperStealth

V aplikáciách používaných ľuďmi sú majstrami kamufláže vojaci a práve armády by privítali technológiu schopnú urobiť neviditeľnými vojakov, aj vojenskú techniku. Výskumy v tejto oblasti prebiehajú už roky, no doteraz boli k dispozícii len čiastkové výsledky.

Riešenia na báze transformačnej optiky zatiaľ umožnili urobiť predmety neviditeľnými len v určitej časti elektromagnetického spektra (napríklad pre radary), v inej časti spektra sa však ukryté objekty dali spoľahlivo detegovať.

Pozrite siPlášť neviditeľnosti je zas o krok bližšie

Zdá sa ale, že prielom je na dosah. Spoločnosť HyperStealth Biotechnology Corporation, ktorá už niekoľko rokov pracuje na neviditeľnej kamufláži, predstavila svoj „plášť neviditeľnosti“ pod názvom Quantum Stealth.

Kanadská spoločnosť sa venuje výrobe vojenských „maskáčov“, ktoré používajú aj americkí vojaci, s technológiou „kvantovej neviditeľnosti“ využívajúcou ohýbania svetla má však podstatne širšie ambície. Na svojej stránke uvádza ako príklady použitia okrem uniforiem aj maskovanie tankov a ďalších zbraňových systémov, alebo neviditeľné padáky pre výsadkárov.

Pozrite siIlúziu neviditeľnosti máme, zázračný plášť stále nie

Ak sa pilot havarujúceho lietadla v bojovej zóne katapultuje, s padákom a uniformou s maskovaním Quantum Stealth sa stratí nepriateľom z dohľadu a bude mať väčšie šance na úspech pri záchrannej misii.

Výrobca je zatiaľ v súvislosti s materiálom a technológiou Quantum Stealth skúpy na informácie, pretože je v štádiu schvaľovania patentu. Tvrdí však, že pomocou ohýbania svetelných vĺn okolo cieľa robí tento cieľ úplne neviditeľným.

Pozoruhodné pritom je, že materiál odstraňuje nielen vizuálne vnemy v oblasti viditeľného svetla, ale aj v infračervenom svetle, čím eliminuje tepelné stopy a viditeľnosť prístrojmi na nočné videnie. Zmizne dokonca aj väčšina tieňa maskovaného predmetu.

Ako ukazujú demonštračné videá, o ktorých výrobca navyše uvádza, že sú kvôli patentovej ochrane zámerne nepresné, dosiahnuté výsledky sú pozoruhodné.

Pozrite siPlášť neviditeľnosti pre paranoikov

Hyperstealth sa po získaní patentu na svoj plášť neviditeľnosti chystá predávať licencie na výrobu maskovacích prostriedkov ďalším výrobcom. Domnieva sa, že prísnou reguláciou udeľovania licencií sa podarí udržať strategickú technológiu mimo dosahu nepriateľských armád.

V tomto smere by som bol skeptický, lebo ak niekde priemyselná špionáž exceluje, potom je to práve špeciálna vojenská výroba. Platí to od čias používania pästných klinov a lukov so šípmi. Môžeme preto očakávať, že v budúcnosti sa technológie z „arzenálu Harryho Pottera“ objavia v armádnej výbave po celom svete.

ZdrojQuantum Stealth

Komentáre k článku