Ako vyzerajú planéty zblízka? Pozrite si ich v Google Mapách

ZDROJ | Google

V Google Mapách sa môžeme poprechádzať takmer kdekoľvek na Zemi, na povrchu či pod hladinou oceánov a tiež vidieť, ako vyzerá zvnútra Medzinárodná vesmírna stanica (ISS). Najnovšie už môžeme preskúmať aj blízke či vzdialené planéty.

Pozrite siNavštívte so Street View Medzinárodnú vesmírnu stanicu

ZDROJ | Google

Najmä vďaka sonde Cassini, ktorá dvadsať rokov skúmala Saturn a jeho mesiace a počas tejto misie zaznamenala a odoslala na Zem takmer pol milióna obrázkov. Z nich potom vedci dokázali vyskladať komplexný a detailný obraz tej-ktorej planéty, respektíve mesiaca.

Pozrite siStretnite sa na Google Earth naživo s aljašskými medveďmi

My dnes, v pohodlí domova na našej Zemi, môžeme tieto vzdialené svety pohodlne preskúmať. Mimochodom, oddiaľte si našu planétu a pozrite sa na ňu pohľadom, ktorý sa naskýta z vesmíru. No nie je nádherná? A my si ju trestuhodne pustošíme…

ZDROJ | Google

Ale vráťme sa napríklad na povrch Encelada, kde vidno ľadové oblasti, pod ktorými Cassini objavila vodu. Alebo sa zahľaďme na metánové jazerá Titanu. A čo poviete na masívny kráter Mimasu, ktorý môže evokovať vesmírnu stanicu, alebo povrch Austrálie.

Pozrite siGoogle Mapy poskytnú podrobnejšie informácie pre vozičkárov

Nesmieme zabudnúť na poďakovanie, ktoré Google pri tejto príležitosti vyslovil astronomickému umelcovi Björnovi Jónssonovi, ktorý zostavil planetárne mapy Európy, Ganymede, Rhey a Mimasu, prostredníctvom práce s obrázkami od NASA a Európskej vesmírnej agentúry.

ZDROJ | Google

Týmito planétkami putovanie našou slnečnou sústavou nekončí. Môžete zájsť až na jej okraj a pozrieť si Pluto, alebo bližšie k zemi a vidieť Mars či Venušu. Na túto cestu nepotrebujete letenku a baliť si kufre. Len si v počítači zadajte adresu Google Máp a vaše putovanie vesmírom môže začať.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku