Ako vytvoriť vlastné zábery pre Google Street View?

ZDROJ | Hassan Ouajbir

Google nedávno oznámil, že vlastnými sférickými zábermi bude môcť do služby Google Street View prispieť každý, stačiť mu k tomu bude iba smartfón. Aj keď Google túto novinku spúšťa v rámci beta testovania iba vo vybraných regiónoch, vlastné sférické zábery môžete vytvárať pomocou smartfónu už dnes aj vy. Na rozdiel od pripravovaného riešenia to dokonca funguje aj na iOS.

Autá aj peší prieskumníci spoločnosti Google brázdia ulice a zákutia sveta už trinásť rokov, stále však existuje mnoho ťažšie prístupných miest, na ktoré sa zatiaľ pomocou sférických záberov Google Street View nepozriete. To sa má v najbližšej dobe zmeniť, Google totiž tvorbu takýchto záberov otvára verejnosti.

Do mobilnej aplikácie Mapy Google najnovšie pribudol nástroj „connected photos“, ktorý slúži na tvorbu 360° fotografií s možnosťou ich publikovania priamo do služby Mapy Google, resp. do funkcie Google Street View.

ZDROJ | Google

Podľa slov spoločnosti Google je to po prvý krát, čo budú môcť ľudia prispievať do tejto služby aj bez špeciálneho hardvéru. Ak ste sa však už niekedy pokúšali preskúmať miesta v Mapách Google, ktoré sa nachádzajú mimo hlavných miest, tak už iste viete, že v tomto prípade to nie je celkom pravda.

Pozrite siGoogle Stadia – revolúcia v streamovaní hier?

V Mapách Google sa už dnes po celom svete objavujú modré body, ktoré označujú práve sférické zábery vytvorené bežnými používateľmi pomocou ich smartfónov. Namiesto aplikácie Mapy Google však na to už nejakú dobu slúži aplikácia Google Street View dostupná pre Android aj iOS.

Na jej použitie na rozdiel od novej funkcie nepotrebujete ani novší Android s podporou technológie ARCore. Spomínanú aplikáciu Google Street View si môžete stiahnuť aj do staršieho smartfónu a po jej spustení a následnom klepnutí na ikonu fotoaparátu vytvoriť 360° záber vášho okolia v priebehu niekoľkých sekúnd aj keď sa práve nenachádzate v Toronte, New Yorku, Nigérii či Indonézii, kde aktuálne Google novú funkciu spúšťa.

ZDROJ | Google

Takéto zábery ste mohli ešte donedávna bez problémov práve z tejto aplikácie odoslať do služby Mapy Google. Podľa najnovších recenzií v obchode Google Play aj našich osobných skúseností však Google túto možnosť nedávno zrejme zámerne vypol.

Pozrite siČo sme hľadali na Google v roku 2020? Korona nie je na prvom mieste!

Hotové sférické zábery si však stále môžete nechať uložené v aplikácii, prípadne si ich exportovať do galérie smartfónu, z ktorej ju napríklad v plnom 360° zobrazení dokáže otvoriť aplikácia Fotky Google. Po rozšírení novej funkcie connected photos je celkom možné, že Google samostatnú aplikáciu Street View definitívne odstaví, snímky z nej sa vám však aj napriek nefunkčnému odosielaniu do služby Mapy Google nestratia.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku