Reklama

Ako vytvárať vlastné aplikácie aj bez znalosti programovania?

Zdroj | Danial RiCaRoS
Stanislav Vinc
Zdroj | Danial RiCaRoS
Zdroj | Danial RiCaRoS

Aktuálny shutdown je dobrou príležitosťou, kedy sa môžete naučiť programovať vlastné aplikácie pre Android alebo iOS. Ak však nemáte čas alebo chuť učiť sa priamo programovať, vlastné aplikácie môžete v domácej karanténe vytvárať aj bez toho. Ako na to?

Práve v čase, kedy sa väčšina sveta ocitla v domácej karanténe, vydal fínsky startup AppGyver nástroj Composer Pro, v ktorom môžete bez výčitiek utopiť desiatky hodín tvorbou vlastných aplikácií aj bez toho, aby ste vedeli čo i len základy jediného programovacieho jazyka. Vlastnú appku si v tomto nástroji môžete poskladať tak, akoby šlo o softvérovú stavebnicu.

Composer Pro pozostáva z pomerne jednoduchého editora, ktorý vám dá do rúk rôzne stavebné bloky. Môže ísť napríklad o tlačidlá, posuvníky, zaškrtávacie políčka, ikony alebo odseky, na ktoré musíte následne nadviazať nejaké úlohy. Takýmto spôsobom si v editori jednoducho poskladáte reťazce úloh, ktoré zodpovedajú klasickým príkazom bežnej aplikácie, opäť ale bez potreby písania kódu.

Editor nemá ďaleko od tvorby prezentácií v PowerPointe, akurát v tomto prípade pre vás Composer Pro na pozadí vytvára hotovú aplikáciu. Jej vzhľad navyše na rozdiel od klasického programovania vidíte celý čas na vašej obrazovke a kedykoľvek si ho môžete zobraziť aj na obrazovke zariadení, pre ktoré aplikáciu vytvárate.

Ak na vás prostredie editora pôsobí na prvý pohľad trochu komplikovane, nenechajte sa odradiť. Jeho priamou súčasťou sú totiž aj návody aj videá, ktoré vás prevedú od úplných základov jeho ovládania. Ani v začiatkoch sa tak nemusíte preklikávať medzi návodmi a editorom, všetko uvidíte na jednej obrazovke naraz.

Composer Pro pre vás dokáže „naprogramovať“ aplikácie pre Windows, macOS, iOS, Android aj Web a ak ho chcete používať iba na osobné účely, k dispozícii budete mať všetky jeho funkcie úplne zadarmo. AppGyver si môže dovoliť poskytnúť svoj nástroj zadarmo bežným ľuďom vďaka svojim biznis zákazníkom, medzi ktoré patria aj spoločnosti DHL a Fingrid.

Tento bezplatný nástroj využíva na tvorbu aplikácií frameworky React Native a React Web. Ak by vám možnosti editora nestačili, priamo v jeho prostredí môžete vytvárať aj vlastné príkazy pomocou JavaScriptu. Vo výsledku vás aj náraz na hranice možností tohto nástroja vás môže motivovať k samoštúdiu programovania.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.