Ako to teda je – sú OLED displeje šetrnejšie pre naše oči?

ZDROJ | PEXELS – free photo stock

Vedci z NTHU sú presvedčení, že osvetlenie z OLED displejov spôsobuje menšie zdravotné nebezpečenstvo oproti LCD obrazovkám. Dva testy s novými iPhonmi im dávajú za pravdu.

Výskumníci z taiwanskej Národnej univerzity Tsing-Hua (NTHU) sú už dlho stúpencami OLED technológie a zároveň bojovníci proti bielemu a LED osvetleniu. Už v roku 2015 zverejnili výzvu pre spotrebiteľov, v ktorej ich varovali pred nebezpečenstvom LED displejov. Zároveň vyzývali vlády jednotlivých krajín, aby prijali nové pravidlá pre zariadenia zobrazujúce svetelné spektrum.

ZDROJ | ASUS

V moderných operačných systémoch smartfónov (a pomaly už aj v notebookoch) sa dá nastaviť, resp. obmedziť vyžarovanie modrého svetla. To je spájané s mnohými zdravotnými problémami, okrem rakoviny, aj cukrovky, srdcových chorôb, obezity a v neposlednej miere aj nespavosti.

Pozrite si8K Ultra HD telku má už aj LG, je to 88″ OLED!

V dnešnej dobe však nejde len o displeje na smartfónoch. Ak totiž nepozeráme do svojho telefónu, tak pracujeme na notebookoch, alebo s počítačmi pripojenými na LCD monitory. Keď si chceme oddýchnuť, zapneme si televízor. LG už v roku 2014 vyhlásila, že LCD televízory vydávajú 3,1-krát viac svetla v porovnaní s OLED obrazovkami. O rok neskôr poukázal Samsung na svoj „zdravší“ bio-modrý OLED displej, ktorý vyžaruje len 6 percent modrej farby. Bežný OLED displej vyžaruje 32 percent a smartfón s LCD obrazovkou až 66 %.

ZDROJ | Philips

NTHU vyvinula vlastnú patentovanú metodiku, ktorá dokáže zistiť zmeny melatonínu v ľudskom organizme. Melatonín je hormón, ktorý ovplyvňuje intenzita svetla, pričom svetlo brzdí jeho tvorbu. Tvorí sa ho osem až desaťnásobne viac v noci, ako cez deň. Takto melatonín podmieňuje denný rytmus človeka a tiež signalizuje telu jeho subjektívny čas. Testy NTHU je možné urobiť na ľubovoľnom displeji – od smartfónu, po veľkú televíznu obrazovku.

Teoreticky by mal existovať len malý rozdiel medzi LCD a OLED displejom, ak budú emitovať rovnakú teplotu farieb. NTHU, pod vedením profesora Joua, teraz vykonala testy, kde porovnala dva modely iPhonov. Dvojročný iPhone 7 s LCD obrazovkou a najnovší iPhone Xs Max, ktorý už má AMOLED displej.

ZDROJ | 9to5Mac

Prvé meranie sa týkalo maximálne prípustnej expozície, MPE. Je to vlastne odmeranie koľko trvá zničenie obrazovky pri vystavení svetelného výkonu 100 luxov. Pri iPhone 7 to bolo 288 sekúnd, iPhone Xs Max vydržal 346 sekúnd. Znamená to, že AMOLED displej je bezpečnejší ako LCD.

Druhý test sa týkal odmerania citlivosti na potlačenie melatonínu – MSS. Ide o relatívne meranie, ktoré ukazuje potlačenie melatonínu v porovnaní s čisto modrým svetlom. MSS v hodnote 100 % je teda pohľad na jasne modré svetlo. MSS pri iPhone 7 bol 24,6 %, pri iPhone Xs Max bol 20,1 %.

Výsledky teda ukazujú, že aj keď je obraz prakticky rovnaký na oboch displejoch, tie s OLED sú pre používateľov tou zdravšou voľbou oproti ich LCD súrodencom. Najzdravšou voľbou pre nás však stále je pozerať sa životu priamo do očí.

ZdrojOLED-info

Komentáre k článku