Ako SpaceX fotí a natáča špičkové zábery štartov rakiet?

ZDROJ | Primal Space

Meno spoločnosti SpaceX nedávno zarezonovalo po celom sveta vďaka úspešnému štartu aktuálne najsilnejšej rakety Falcon Heavy. Jej štart sledovali milióny ľudí po celom svete. Zamysleli ste sa však nad tým, ako sa SpaceX podarilo natáčať a fotiť tento či iné štarty? Asi nie sme jediní, koho to zaujímalo a tak na sa YouTube kanáli Primal Space objavilo video, ktoré to všetko objasňuje.

Pozrite siÚspešný štart Falcon Heavy otvára novú kapitolu v dejinách kozmonautiky

https://www.youtube.com/watch?v=wbSwFU6tY1c

Dôvodom, prečo je to na zamyslenie je fakt, že pokiaľ ste niekedy v živote skúšali s nejakým ultrazoomom sledovať pohybujúci sa objekt (auto, divú zver, lietadlo), určite ste zaznamenali, že to bez roztrasenia obrazu nie je možné.

Nepomohol ani statív, pretože pri 300, 400 či 1 000 mm ohnisku aj ten najmenší otras spôsobí, že výsledný obraz je roztrasený akoby ste stáli v kryokomore.

Presne toto vysvetľuje aj video, pričom dodáva, že sledovanie štartu rakety je o to náročnejšie, že od štartovacej plošiny divákov delia desiatky kilometrov a raketa letí rýchlosťou niekoľko tisíc km/h.

ZDROJ | Primal Space
ZDROJ | Primal Space

Na to, aby ste bežným fotoaparátom dokázali zosnímať raketu z takej vzdialenosti, potrebovali by ste objektív s ohniskovou vzdialenosťou zhruba 10 000 mm. Taký ale pre bežného smrteľníka neexistuje. Druhým problémom je spomínaná rýchlosť rakety, ktorá v kombinácii s extrémne veľkou ohniskovou vzdialenosťou by priniesla aj s tým najlepším statívom na trhu iba roztrasený obraz.

ZDROJ | Primal Space

Na druhej strane, ak by ste použili objektív s menšou ohniskovou vzdialenosťou, raketa by mala na obraze iba pár milimetrov. Ako teda SpaceX či NASA fotia a natáčajú rakety?

https://www.youtube.com/watch?v=0GZrrLW7lQE

SpaceX využíva na štarty svojich rakiet tri odpaľovacie rampy. Okolo každej z nich je hneď niekoľko kamier, ktorých úlohou je sledovať nielen raketu ako celok, ale aj jej časti, napríklad motory či chladiaci systém.

ZDROJ | Primal Space
ZDROJ | Primal Space

Na presné sledovanie rakiet SpaceX využíva Kineto Tracking Mount (KTM), ktoré boli pôvodne zostrojené pre armádu a trackovanie lietadiel. Každé takéto zariadenie je vybavené dvojicou kamier, ovládaním, FLIR kamerami, vysokorýchlostnou kamerou, vrátane klasickej filmovej kamery.

ZDROJ | Primal Space
ZDROJ | Primal Space

Aby nebolo ovládanie a snímanie tak náročné na presnosť človeka, raketu sleduje elektronika.

V minulosti boli využívané takéto obrie systémy s manuálnym ovládaním.

ZDROJ | Primal Space

Fotografovanie a natáčanie štartov či pristátí rakiet nie je pritom len pre pobavenie publika a vytvorenie ošiaľu. Dôvodom je hlavne bezpečnosť. Už od dávna totiž NASA využíva záznam zo štartov na analýzu pri prípadnom nepodarenom štarte. Bez záberov (vrátane termovízie) by vesmírne agentúry netušili čo sa stalo.

ZDROJ | Primal Space
ZDROJ | Primal Space

Pre pripomenutie, Falcon Heavy do otvoreného vesmíru vypustila elektromobil Tesla Roadster s figurínou Starman na palube.

https://www.youtube.com/watch?v=y3niFzo5VLI

Komentáre k článku