Ako sme prežili deň bez hotovosti aj bez platobnej karty

Pre každého z nás je smartfón zariadením, ktoré nosíme neustále so sebou. Vedeli ste však o tom, že s vaším smartfónom môžete aj platiť tak, že hotovosť alebo platobnú kartu môžete kľudne nechať doma? Vyskúšali sme si to!

Riešení, kedy môže váš smartfón nahradiť peňaženku je viacero. Tatra banka však koncom minulého roka predstavila aplikáciu MobilePay, s ktorou je platba v obchode so smartfónom nielen jednoduchá, ale i návyková. Doteraz si aplikáciu stiahlo už 19 134 klientov banky a pravidelne ju využíva 3 400 z nich.

A keďže počas leta budete mať radi pri sebe čo najmenej vecí, rozhodli sme sa vyskúšať, či sa dá prežiť deň len so smartfónom v ruke.

Pozrite siTatra banka má novú praktickú appku MobilePay

Samozrejme najskôr je potrebné nainštalovať si aplikáciu MobilePay do smartfónu s NFC, OS Android a samozrejme si ju aktivovať. Pre samotné využívanie bezkontaktných platieb pomocou MobilePay pritom nepotrebujete žiadnu špeciálnu SIM kartu ani dátové pripojenie operátora.

Keďže sme sa chystali na dlhšiu cestu, najskôr sme si dotankovali redakčnú i20-ku. Na platbu sme použili náš smartfón s aktívnou aplikáciou MobilePay, v ktorej sa vám automaticky zobrazie všetky aktívne platobné karty v Tatra banke. V našom prípade aj firemná platobná karta, z ktorej platíme pohonné hmoty.

Po natankovaní stačilo požiadať o platbu mobilom a smartfón priložiť k platobnému terminálu čerpacej stanice. Keďže suma bola vyššia ako 20 eur, bolo pri platení potrebné zadať aj PIN kód pre platbu.

PIN kód zadávate ten, ktorý ste si zvolili pri aktivácii aplikácie MobilePay. Treba si pri platbách uvedomiť, že v tomto prípade nezadávate PIN kód konkrétnej platobnej karty. Po zadaní PIN kódu máte 60 sekúnd na priloženie smartfónu k platobnému terminálu. Platba prebehla úspešne, o čom nás informovala aj notifikačná SMS správa.

Blízko čerpacej stanice bola aj známa elektro predajňa a tak sme si spomenuli, že vyriešime náš nefunkčný zvonček v redakcii. Kým by sme pôvodný reklamovali, kuriéri by sa nám nedozvonili a možno by sme zbytočne neotestovali niektorú z horúcich TECH noviniek.

Rozhodnutie padlo na bezdrôtový zvonček EMOS s cenou 18,90 €. Aj za tento sme zaplatili našim smartfónom s aktívnou aplikáciou MobilePay jednoduchým priložením smartfónu k platobnému terminálu.

V tomto prípade platba prebehla rýchlo, keďže sme pri cene zvončeka nepotrebovali dodatočne platbu autorizovať PIN kódom. Opäť sme si zvolili firemnú platobnú kartu.

Po plánovanom obchodnom stretnutí nastal čas na obed. Vybrali sme si obľúbenú reštauráciu s chutným zdravým jedlom, ktorej polievky sú vychýrené široko ďaleko. Mimochodom platba v reštauráciách cez MobilePay patrí k trojici najvyužívanejších. Okrem reštaurácií klienti Tatra banky platia najčastejšie mobilom v supermarketoch a v potravinách.

Tentokrát sme už platili súkromnou platobnou kartou, ktorú si viete vybrať v aplikácii MobilePay jednoducho listovaním medzi vašimi kartami. Mimochodom, je dôležité spomenúť, že ak máte viacero platobných kariet debetných alebo kreditných, pre každú z nich je z bezpečnostných dôvodov nutné samostatne najskôr aktivovať možnosť mobilných platieb.

Opäť platba prebehla rýchlo a nebol potrebný žiadny dodatočný PIN, keďže za dve menu sme platili spolu 12,00 €. Ku každej platbe samozrejme dostanete od obchodníka doklad, rovnako akoby ste platili plastovou platobnou kartou.

Počas dňa sme točili i nové video pre náš YouTube kanál a tak „doping“ vo forme energetického nápoja padol dobre. Opäť stačilo vytiahnuť náš smartfón a zaplatiť ním.

Práve pri platbe 1,99 € sme si uvedomili, aké je to pohodlné. Nemusíte vo vrecku nosiť žiadne drobné mince, rozmýšľať nad tým, kde ste si dali platobnú kartu, stačí ak máte smartfón a žijete vo vyspelej spoločnosti, kde sa dá na mnohých miestach platit bezkontaktne.

A samozrejme netreba zabudnúť ani na dobré čítanie. Keďže náš časopis TECHBOX máme už kompletne prelistovaný, kúpili sme si niečo na išpiráciu. Aj v kioskoch s magazínmi je totiž možné platiť bezkontaktne smartfónom.

Aj tu nám Tatra banka prezradila niekoľko zaujímavých informácií, kde jej klienti cez MobilePay najčastejšie platia za služby spojené so zábavou a voľným časom, cestovaním ale aj za telekomunikácie.

Náš deň bez hotovosti a platobnej karty sme zakončili v obchode s potravinami, lebo predsalen treba niečo doniesť aj domov na večeru. Už nás ani neprekvapilo, že platíme smartfónom, akosi sme si zvykli, že nič iné netreba pri platení vytiahnuť.

Musíme skonštatovať, že platenie pomocou aplikácie MobilePay je mimoriadne návykové. Kolega Marek, ktorý si bežne aspoň raz za týždeň zabudne celú peňaženku doma, by pri používaní takejto služby nemusel rozmýšľať ako si zaplatí obed či dobierkovú zásielku, ktorú si objednal.

Platiť cez MobilePay je možné aj v zahraničí, pričom do TOP 4 krajín, kde zákazníci týmto spôsobom platia najčastejšie patrí Česká republika, Poľsko, Rakúsko a Maďarsko. Nasleduje Nemecko a Veľká Británia. Mimo európskych krajín to sú napríklad Kanada, Singapur alebo Hong Kong.

Čo nás potešilo je skutočnosť, že samotná aktivácia aplikácie MobilePay i jej používanie je veľmi jednoduché. Toto je cesta, ako sa môžu platby mobilom rýchlo šíriť. Aktuálne je aplikácia dostupná pre smartfóny a tablety s OS Android.

Ak by vás to zaujímalo, tak najpoužívanejšími smartfónmi s aplikáciou MobilePay sú: Huawei P9 Lite, Huawei P8 Lite, Samsung Galaxy S7 edge, Samsung Galaxy S7 a Samsung Galaxy S6.

Na príprave článku sme spolupracovali s partnerom Tatra banka.

ZdrojTatra banka

Komentáre k článku