Ako si vytvoriť home office, v ktorom budete radi pracovať

ZDROJ | LightField Studios / Shutterstock.com

Práca z domu, inak nazývaná aj ako home office, sa najmä za posledný rok stala mimoriadne populárnou a kvôli pandémii v niektorých prípadoch aj nevyhnutnou. Ako si teda zariadiť váš home office tak, aby sa vám doma dobre pracovalo?

Tento typ práce si niektorí ľudia okamžite obľúbili, a to dokonca natoľko, že ich výkon sa zvýšil o desiatky percent. Na to, aby ste však lepšie výkony z pohodlia domova mohli podávať aj vy, je dôležité si vytvoriť správne a pohodlné pracovné prostredie, v ktorom sa budete cítiť dobre.

Vytvorte si pracovný kútik

Ak ste sa rozhodli, že home office je pre vás to pravé orechové a chcete zostať pracovať z domu nastálo, je dôležité, aby ste si vytvorili svoj vlastný pracovný kútik. Práve vďaka svojmu pracovnému miestu dokážete totiž efektívne oddeliť prácu od trávenia voľného času či ďalších domácich povinností.

Čo by mal obsahovať?

Základom každého pracovného kútika je pochopiteľne kancelársky stôl, na ktorý si umiestnite svoj počítač a ďalšie dokumenty, ktoré potrebujete.

S kancelárskym stolom je úzko spätá aj kancelárska stolička. Pri jej kúpe vám rozhodne odporúčame investovať do kvality, keďže s veľkou pravdepodobnosťou budete na nej sedieť niekoľko hodín denne.

Vhodným doplnkom k tejto základnej výbave vášho pracovného kútika je aj konferenčný stolík. Práve naň si totiž môžete odložiť svoju rannú kávu či ďalšie materiály, ktoré k svojej práci potrebujete.

ZDROJ | Who is Danny / Shutterstock.com

Nezabúdajte na oddych

Mimoriadne dôležitou súčasťou každej práce a v prípade, že pracujete z home officu to platí dvojnásobne, sú pravidelné prestávky. Počas nich môže vaše telo zregenerovať a zmeniť polohu. Pri práci s počítačom by ste si takýto druh prechádzky mali dopriať minimálne každú hodinu. 

Okrem krátkej prechádzky si môžete oddýchnuť aj na rozkladacej pohovke, z ktorej sa v núdzových prípadoch môže stať aj posteľ pre vaše návštevy.

Doplnky, ktoré máte radi

Posledným tipom, vďaka ktorému si môžete aj vy užívať plnými dúškami home office a jeho výhody, sú doplnky v podobe kvetov, obrazov, plagátov či napríklad čoraz populárnejšie mapy na stenu.

Výber doplnkov je skutočne len na vás a odporúčame vám sa pri ich výbere riadiť srdcom a tým, čo máte radi. Ak ste vášnivým cestovateľom, určite porozmýšľajte nad spomínanými mapami na stenu, na ktoré si môžete označiť, v ktorých krajinách ste už boli a ktoré najbližšie plánujete navštíviť. Práve takáto drobnosť sa totiž môže pre vás stať extra motiváciou k vyšším pracovným výkonom.

Usporiadajte najskôr seba

Pekne zariadený pracovný kútik s tým najkrajším stolom a tou najkvalitnejšou stoličkou vám síce môže pomôcť k lepším výkonom, no aj tak vaše pracovné nasadenie závisí len od vás a vašej disciplíny.

Skĺbiť rodinu s prácou je pri home office častokrát problém, a preto vám odporúčame dohodnúť si s vašimi najbližšími jednoduchý režim, v ktorom budete fungovať. Určite si hodiny, počas ktorých budete pracovať a hodiny, počas ktorých budete tráviť čas s tými najbližšími a robiť bežné domáce práce. Vďaka tomuto režimu sa tak dokážete plne sústrediť na prácu v určených hodinách a taktiež plnohodnotne tráviť čas s tými najbližšími.

Slová na záver

Práca z domova sa vo firmách stáva čoraz väčším štandardom pre svoje nesporné výhody, a preto by ste si na home office mali začať zvykať aj vy. Veríme, že tento typ práce sa stane pre vás oveľa príjemnejším aj vďaka našim tipom, o ktorých sme v článku písali.

Komentáre k článku