Ako sa pohybujeme počas koronavírusu? Google sprístupnil prehľad o mobilite

ZDROJ | Pixabay

Google začína od dnešného dňa zverejňovať prehľady o tom, ako sa mení a vyvíja návštevnosť na miestach so zvýšeným pohybom ľudí (potraviny, lekárne, zastávky MHD, pracoviská). Ide o zaujímavé informácie v súvislosti so situáciou okolo nového koronavírusu.

Mapy od Google nás už dlhšie informujú o najrušnejších lokalitách. Vzhľadom na situáciu okolo pandémie a obmedzení pohybu obyvateľov je zverejňovanie trendov vo vývoji mobility komunít veľkým prínosom. Google zdôrazňuje, že pracuje s plne agregovanými a anonymizovanými dátami, podľa ktorých nie je možné identifikovať konkrétnych používateľov.

Google v prvej fáze poskytuje prehľady v 131 krajinách, nájdeme medzi nimi aj Slovensko. Prehľady o tom, ako sa vyvíja návštevnosť je mimoriadne užitočná pre epidemiológov a ďalších oficiálnych predstaviteľov krajín. Nachádzajú sa na webstránke a sú voľne dostupné.

Prehľady zobrazujú trendy za posledné týždne, najkratší časový úsek bude v rozmedzí 48 až 72 hodín.

Najväčšie prepady sa zaznamenali v obchodoch s potravinami, ale aj lekárňami a drogáriami. Nútená karanténa sa odrazila v hromadnej preprave a, samozrejme, v ďalších verejných priestoroch, kde zvyčajne trávime voľný čas (kiná, knižnice, reštaurácie, kaviarne, parky). Na pracovisku sme menej o 38 %. Mobilita naopak vzrástla v mieste bydliska (+ 10 %).

Trend mobility ukazuje, že do reštaurácií, kaviarní, nákupných centier, kín či knižníc chodíme o 82 % menej.

Údaje o vysokej, resp. nízkej frekventovanosti prestupných staníc vedia pomôcť pri rozhodovaní ohľadom pridania spojov tak, aby nebola preplnená hromadná doprava. Ďalšie štatistiky ukážu, ako sa v čase mení charakter pohybu obyvateľov a dajú sa využiť napríklad ako podklady pre určenie vhodných otváracích hodín.

Pozrite siProti koronavírusu sa postaví ďalšia appka, okrem GPS využíva už aj Bluetooth

Údaje sa začínajú zverejňovať na úrovní krajín a regiónov, neskôr pribudnú dáta aj pre menšie územné celky. Prehľady ťahajú dáta z anonymizovaných údajov od používateľov, ktorí si „dobrovoľne“ aktivovali funkciu História polohy. Tá je vo východiskovom nastavení vypnutá.

Google využíva novú techniku diferenciálnej ochrany súkromia, ktorá pridáva k dátam matematický šum tak, aby z nich nebolo možné identifikovať konkrétneho človeka. Google tiež nebude zobrazovať ani absolútne číslo návštev jednotlivých lokalít.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku