AKO prejsť v prehliadači z Google vyhľadávania na DuckDuckGo?

Málokto dnes pomenuje vyhľadávanie na internete inak, ako “googlenie”. Existuje pritom mnoho alternatívnych vyhľadávačov, ktoré sa napríklad ako DuckDuckGo orientujú na ochranu súkromia používateľov. Ako ho však používať, ak váš prehliadač automaticky vyhľadáva veci cez Google?

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Google má svoj biznis model postavený na zbere údajov o svojich používateľoch, vďaka čomu im vie zobraziť relevantnejšiu reklamu v priestore, ktorý predáva spoločnostiam po celom svete. Netvrdíme, že je to vyslovene zlé a rovnako nehovoríme, že by ste mali Google prestať používať. Ak vám však záleží na maximálnej ochrane vášho súkromia, je dobré poznať alternatívy.

DuckDuckGo je vyhľadávač s nevšedným názvom, no veľmi dobrou reputáciou v oblasti ochrany súkromia používateľov, ktorý vznikol ešte vo februári 2008. Hlavnou myšlienkou tohto vyhľadávača je poskytnúť používateľom rýchly a spoľahlivý vyhľadávač, ktorý však na rozdiel od Google a ďalších nebude o svojich používateľoch ukladať žiadne dáta.

ZDROJ | DuckDuckGo

Väčšina vyhľadávaní však prebieha tak, že používatelia zadajú kľúčové slová priamo do adresného riadku v prehliadači. Ak ste vo svojom prehliadači nič nemenili, ani ste doň neinštalovali žiadne vyhľadávacie rozšírenia, vyhľadávanie vykonané týmto spôsobom bude pravdepodobne prebiehať cez Google.

Ak chcete prejsť na vyhľadávač DuckDuckGo, postup sa líši v závislosti od prehliadača, ktorý používate. Najjednoduchšia cesta spočíva v inštalácii rozšírenia DuckDuckGo, ktoré sa postará o zmenu vyhľadávača, ako aj o blokovanie sledovacích skriptov na webových stránkach. Ak vám však ide iba o zmenu vyhľadávača bez inštalácie rozšírenia, postup je následovný:

Mozilla Firefox

V prehliadači Firefox si stačí otvoriť Možnosti kliknutím na tzv. “hamburgerové” menu v pravom hornom rohu prehliadača. Tu v sekcii Vyhľadávanie uvidíte kategóriu Predvolený vyhľadávací modul, kde si stačí v zozname vybrať DuckDuckGo.

Safari

V prehliadači Safari na macOS je to ešte jednoduchšie. Stačí si otvoriť nové okno alebo tab a kliknúť na ikonu lupy v adresnom riadku. Tu si už iba zo zoznamu vyberiete DuckDuckGo. Rovnako jednoduché je to na iOS, kde túto možnosť nájdete v Nastaveniach – Safari – Vyhľadávať pomocou.

Google Chrome

Už tak jednoduché to nie je v prehliadači Chrome od Google (kto vie, prečo?). Tu odporúčame inštaláciu rozšírenia, no ak sa chcete vybrať manuálnou cestou, v novom okne alebo tabe najprv navštívte stránku DuckDuckGo.com. Chrome rozpozná túto stránku ako vyhľadávač a ponúkne vám ju v zozname Iné vyhľadávače v Nastaveniach v sekcii Vyhľadávač.

Microsoft Edge

V modernom prehliadači od Microsoftu sa k zmene vyhľadávača dostanete kliknutím na tri bodky v pravom hornom rohu a následným kliknutím na Nastavenia. Na spodku stránky je potrebné kliknúť na možnosť Zobraziť podrobné nastavenia a v sekcii Vyhľadávať v adresnom riadku s kliknúť na možnosť Pridať nový. Tu si už stačí zvoliť DuckDuckGo a uložiť toto nastavenie kliknutím na možnosť Pridať ako predvolený.

Ak používate iný prehliadač alebo operačný systém, v ktorom sa môže postup líšiť, príslušný návod nájdete aj na stránke podpory DuckDuckGo.

Komentáre k článku