AKO používať v macOS nástroj Apple diagnostika?

Aj keď sú súčasné počítače takmer dokonalé zariadenia, raz za čas sa jednoducho niečo pokazí. Apple ponúka pomocnú ruku zaujímavým nástrojom Apple diagnostika.

Už niekoľko rokov patrí k môjmu jesennému koloritu inštalácia nového macOS. Po nainštalovaní macOS 10.15 Catalina mi však Mac začal blbnúť. Párkrát za deň sa bezdôvodne reštartoval. Hľadal som pomoc a objavil Apple diagnostiku.

O čo ide?

Apple diagnostika otestuje počítač a v prípade identifikovaných problémov určí, ktorá časť hardvéru problém spôsobuje a doporučí prípadné riešenie.

Ako na to?

Odpojte všetky externé zariadenia pripojené k počítaču (okrem klávesnice, myši a ethernetového pripojenia). Mac nechajte pripojený na elektrickú sieť a vypnite ho.

Potom ho zapnite a držte stlačené tlačidlo D na klávesnici až pokiaľ sa neobjaví obrazovka s výberom jazyka, resp nenaskočí tmavá obrazovka s priebehom diagnostiky (obrázok dole).

Celý proces trvá približne 3 minúty. Ak nástroj objaví nejaký problém, navrhne riešenie a vypíše referenčné kódy. V tomto prípade si ich poznamenajte.

Pozrite siAKO ľahko reštartovať Bluetooth na Macu?

Ak objavíte hardvérový problém, môžete si zobraziť informácie o možnosti servisu a podpory stlačením kláves Command + G. Vtedy sa Mac spustí v režime Obnova macOS a otvorí webstránku, kde si vyberiete domovskú krajinu, potvrdíte súhlas s odoslaním údajov a pošlete svoje sériové číslo s referenčnými kódmi Apple. Následne budete postupovať podľa pokynov pre servis a podporu.

Ak diagnostika problém nenájde, stlačením klávesy R svoj Mac reštartujete, klávesou S ho vypnete.

Apple diagnostika v mojom Macu našťastie neobjavila žiaden problém a po ďalšej aktualizácii systému sa počítač začal správať korektne.

Viac článkov o tipoch, aplikáciách a funkciách v systéme macOS nájdete v našej sérii.

Komentáre k článku