Ako môžu rodičia chrániť deti pred nástrahami online sveta?

ZDROJ | Kaspersky Lab

Vidíme to nie len okolo seba na druhých, ale mnohí z nás (ak už nie aj všetci…) to máme priamo doma, vo vlastných rodinách. O čom je reč? O tom, že naše deti, teda dnešná mladá generácia, vyrastá v online svete. Ten je však plný nástrah, ako nevhodný obsah, kyberšikana či zneužitie údajov. Čo s tým môžeme robiť?

Pozrite siRodičia vs. deti online: Ako trávime čas na internete?

Renomovaný výskumný inštitút AV-TEST nedávno zverejnil výsledky nezávislého testovania, v ktorom hodnotil množstvo online riešení špeciálne navrhnutých na ochranu detí. Tie totiž trávia stále viac času online, čo mnohým rodičom spôsobuje nemalé vrásky spojené s ich ochranou pred množstvom nebezpečenstiev a kybernetických útokov.

ZDROJ | AV-TEST

Test skúmal výkon aplikácií tretích strán určených na bezpečnosť detí a interných bezpečnostných nástrojov operačného systému, ktoré majú deti v online svete chrániť pred nástrahami ako je napr. kyberšikana, prístupu k obsahu pre dospelých, zneužitie súkromných údajov, ale ja kontrola času stráveného na digitálnych zariadeniach a pod.

Podľa prieskumu¹, ktorý bol realizovaný minulý rok, slovenskí a českí tínedžeri trávia na internete v priemere takmer 3 hodiny denne, a tak je pre rodičov ťažké ustriehnuť, čo ich ratolesti robia online. Až 52 % mladých ľudí komunikuje s ľuďmi, ktorých pozná iba online a 12 % s nimi hovorí o citlivých (často aj intímnych) záležitostiach.

ZDROJ | AV-TEST

Keďže operačné systémy poskytujú iba základné ochranné nástroje, je nevyhnutné, aby rodičia venovali zvýšenú pozornosť ochrane svojich deti pred rozmáhajúcimi sa hrozbami na internete.

Pozrite siRodičia vs. deti online: Ako trávime čas na internete?

Z viacerých testovaných produktov na ochranu bolo riešenie Kaspersky Safe Kids uznané ako jedno z najlepších na ochranu detí na trhu a získalo certifikáty za jeho používanie v troch hlavných operačných systémoch pre počítače a mobilné zariadenia: Windows, iOS a Android.

Výskumný inštitút AV-TEST hodnotil 11 nástrojov na rodičovskú kontrolu určených pre počítače so systémom Windows 10 a MacOS, ako aj 11 aplikácií na rodičovskú kontrolu pre Android, iOS a Fire OS.

ZDROJ | AV-TEST

Test skúmal výkon aplikácií tretích strán určených na bezpečnosť detí a interných bezpečnostných nástrojov operačného systému a ich ponuku filtrov a nastavení, ktoré majú deti v online svete chrániť, ako napríklad ochrana proti kyberšikane, kontrola prístupu k obsahu pre dospelých, kontrola prenosu súkromných údajov, kontrola času stráveného na digitálnych zariadeniach, ochrana pred online peňažnými pascami, ochrana pred sexuálnym zneužitím a ochrana súkromia.

ZDROJ | AV-TEST

Podľa spomínaného prieskumu až viac ako 60 % mladých ľudí sa priznáva, že sa niekedy k nevhodnému obsahu na internete dostanú. Rodičia preto potrebujú komplexný softvér, ktorý im v tejto situácií pomôže. Kaspersky Safe Kids desktop verzia je tu práve na to. Ako sa ukázalo, pri ochrane detí pred prístupom na škodlivé webové stránky je účinnejšia ako konkurenčné riešenia alebo interné nástroje operačného softvéru.

ZDROJ | IPčko/Kaspersky Lab

Pozrite siOnline pripojenie? Bez neho sme stratení

Pomáha jej v tom filter, ktorý blokuje obsah pre dospelých v siedmich z 10 kategórií obsahu. Kaspersky Safe Kids dokáže okrem zjavného explicitného obsahu a obsahu pre dospelých, ako sú napríklad pornografické alebo hazardné webové stránky, zablokovať aj obsah, ktorý je často prehliadaný. Jedná sa najmä o obsah v súvislosti s ilegálnou výmenou údajov a zdieľaním súborov a stránok, ktoré prezentujú zbrane, strelivo a násilie.

ZDROJ | IPčko

Test zistil, že aplikácia Kaspersky Safe Kids, spolu s verziou pre počítače, nielenže blokuje linky smerujúce na zakázaný obsah, ale tiež lepšie chráni deti pred bezpečnostnými hrozbami ako interné nástroje operačného systému. Patrí sem kontrola prenosu súkromných údajov a ochrana pred online peňažnými pascami.

Test tiež potvrdil, že desktopová verzia Kaspersky Safe Kids bola jediným testovaným a certifikovaným riešením, ktoré chráni deti pred tzv. “groomingom”, kedy si páchateľ vytvorí s dieťaťom vzťah a následne ho online sexuálne zneužije.

ZDROJ | IPčko

Ďalšie zistenia vyplývajúce z testovania zameraného na softvér rodičovskej kontroly sú zverejnené na stránke AV-TEST.

1, Výsledky výskumu SPRÁVANIE MLADÝCH ĽUDÍ A ICH RODIČOV V ONLINE PRIESTORE realizovaný v marci 2018 neziskovou organizáciou IPčko.sk v spolupráci s Kaspersky Lab

ZdrojAV-TEST,Kaspersky Lab

Komentáre k článku