Ako lokalizovať satelity, vesmírne lode a ISS? S appkou Orbitrack je to hračka

ZDROJ | Southern Stars

Vesmír si po dlhých rokoch stagnácie opäť získava milióny fanúšikov, ktorí môžu z pohodlia domova aj v týchto dňoch sledovať prevratné misie vďaka živým prenosom. Ak však chcete vidieť prelet najbližšej misie, satelitov Starlink alebo stanice ISS ponad Slovensko naživo, vo vašom smartfóne by vám určite nemala chýbať vydarená aplikácia Orbitrack.

Raketa Falcon 9 včera na druhý pokus vyniesla do vesmíru na palube lode Crew Dragon (Endeavour) ľudskú posádku, ktorá v čase vydania tohto článku mieri na palubu Medzinárodnej vesmírnej stanice. Ich spoločný prelet bolo možné v nočných hodinách sledovať aj z niektorých častí Slovenska a ak to počasie dovolí, po pripojení lode Crew Dragon ich spoločný prelet budeme môcť sledovať na našom území aj dnes večer.

Spôsobov, ako môžete zistiť presný čas a trajektóriu preletu či už Medzinárodnej vesmírnej stanice, alebo akéhokoľvek iného vesmírneho objektu ponad naše územie, je skutočne mnoho. Jednou z najjednoduchších je zapnutie aplikácie Orbitrack, ktorá sa prispôsobí vašej aktuálnej polohe a trajektóriu preletu vám hravo zobrazí aj v režime zmiešanej reality.

Dnes je táto aplikácia, pomocou ktorej môžete lokalizovať viac ako 4 000 vesmírnych telies, z dôvodu osláv úspešného štartu vesmírnej lode Crew Dragon úplne zadarmo. Ak ste náhodou túto mimoriadnu akciu aj zmeškali, jej kúpa sa rozhodne oplatí.

Konšteláciu telies si môžete v aplikácii Orbitrack zobraziť z pohľadu Zem-Vesmír, ale aj z pohľadu Vesmír-Zem, teda v podobe 3D modelu našej planéty. Po kliknutí na ktorýkoľvek objekt (ktorý si môžete aj vyhľadať podľa názvu), uvidíte jeho 3D model, popis, presné súradnice a najbližšie prelety ponad vašu aktuálnu polohu.

Pozrite siFavoritom vesmírneho maratónu je Starlink od SpaceX

Aplikácia Orbitrack je na funkcie skutočne bohatá a rovnako bohaté sú aj jej nastavenia, ktoré vám dovolia si aplikáciu a jej prostredie prispôsobiť do posledného detailu. Spomedzi podobných aplikácií má výhodu aj v dostupnosti najaktuálnejších dát, vďaka ktorým nemá problém zobraziť vám informácie aj o aktuálnej misii SpaceX Crew Dragon Demo-2.

Orbitrack97%

Veľkosť:
140.2 MB
Platforma:
iOS 10.0 alebo novší, Android 4.4 alebo novší
Cena:
0,00/4,99 €

Aplikácia Orbitrack pôsobí ako virtuálna príručka k viac ako štyrom tisíckam vesmírnych telies, z ktorých mnohé môžete pozorovať aj voľným okom. Či už ide o ISS alebo satelity Starlink, vďaka tejto aplikácii vám ich prelet ponad územie Slovenska určite neunikne.

Komentáre k článku