Ako čínske Vivo predbehlo Apple? Displejom cez celú prednú stranu!

ZDROJ | Vivo

Čínska spoločnosť Vivo, ktorú u nás poznáme hlavne vďaka čínskym e-shopom, oficiálne predstavila svoj najnovší smartfón. Teda dva, ale jeden z nich je podstatne zaujímavejší. Je tak zaujímavý, že keby niesol logo Apple, akcie amerického giganta by okamžite vyskočili o niekoľko bodov nahor. Prečo je taký?

ZDROJ | Vivo

Najnovší počin Vivo spoločnosti sme mohli vidieť už na výstave MWC 2018 v Barcelone, no len ako prototyp s názvom APEX. Teraz je prototyp realitou.

https://www.youtube.com/watch?v=CkPSuus7RJM

Presne takto by mal vyzerať nový iPhone. Či taký bude je otázne, no žiaľ skôr nie, ako áno. Apple sa drží konzervatívnosti ako kliešť, iPhone X sa ako novinka nepočíta, takých smartfónov tu už bolo. Darmo, Steve Jobs je roky po smrti a to sa už nezmení.

Na druhej strane sú spoločnosti, ktoré majú odvahu. Takou je aj Vivo, ktoré ukázalo gigantom nielen ako Apple, ale aj Samsung, LG, Sony a ďalším, že smartfóny môžu vyzerať podstatne inak. Ukázalo to aj Lenovu, ktoré týždne pred predstavením ukazovalo podobný smartfón s displejom od okraja po okraj a nakoniec sme sa dočkali tuctovej kópie iPhone X.

ZDROJ | Vivo

Veď sa len na model NEX S pozrite – 6,59″ displej reálne od okraja po okraj smartfónu. Zaberá 91,24% prednej strany! Mimochodom, pomer strán je až 19,3:9, rozlíšenie predstavuje 1 080 x 2 316 px.

Žiadny výrez na webkameru, žiadny otvor reproduktora, žiadny zbytočný priestor pod displejom, hoci tam nejaký stále je. Reproduktorom je samotný displej (Screen SoundCasting Technology), čo sme mohli vidieť už v Xiaomi Mi MIX minulý rok. Zabudnite aj na čítačku odtlačkov prstov neprakticky na zadnej strane. Je rovno pod displejom! Tú mal už model X20 Plus UD.

ZDROJ | Vivo

A tak obľúbená webkamera pre selfie šialencov? Je vysúvacia! To poteší nielen tých, ale aj ľudí, ktorí sa neustále boja o svoje súkromie a pritom pokojne používajú služby Google, Microsoftu či Apple a na pozadí im neustále beží minimálne Facebook, ak nie aj niekoľko ďalších „sociálnych“ sietí.

ZDROJ | Vivo

To, že Vivo NEX S pracuje s najnovším Snapdragonom 845 a má 8 GB RAM nie je nutné spomínať. Nič iné od vlajkovej lode ani nemožno očakávať. Samozrejmosťou je tak aj prítomnosť umelej inteligencie, ktorá má vlastné tlačidlo na bočnej stene. Vivo ju nazval Jovi.

ZDROJ | Vivo

Majiteľov má potešiť aj 256 GB pamäť či až 4 000 mAh batéria. Super AMOLED displej by ju nemal veľmi vyšťavovať, takže dva dni používania môžu byť celkom reálne. Nabíja sa cez USB-C, no prekvapením je prítomnosť 3,5 mm audio portu, hoci má novinka necelých 8 mm hrúbku. Hmotnosť vraj dosahuje takmer 200 gramov.

ZDROJ | Vivo

Na zadnej strane je duálny fotoaparát s 12 + 5 Mpx rozlíšením pod f/1,8, resp. f/2,4 optikami. Hlavná optika je pritom stabilizovaná. Systém zvláda 4K Ultra HD video. Samozrejmosťou je aj umelá inteligencia pri fotení či natáčaní videa.

Vysúvacia webkamera má 8 Mpx čip s f/2,0 optikou. Spôsob vysúvanie zatiaľ nie je známy, pravdepodobne bude automatický po spustení fotoaplikácie a prepnutí na prednú kameru.

ZDROJ | Vivo

Okrem Vivo NEX S bude v predaji aj klasická verzia NEX A so slabším procesorom Snapdragon 710, 6 GB RAM a 128 GB pamäťou. Navyše snímač odtlačku prsta je na zadnej strane, nie pod displejom. Cena NEX S bude začínať na sume 4 998 CNY či je zhruba 660 €. Na čínsky smartfón je to poriadna suma, no je stále nižšia ako všetky vlajkové lode renomovaných výrobcov.

ZDROJ | Vivo

Každá minca má ale dve strany. Vivo ukázalo technologický pokrok vo svete smartfónov, aký za posledné roky neukázalo ani Apple, ani Samsung, ani LG či iní velikáni sveta mobilného. Na druhej strane je otázka, či je niečo také ako NEX S potrebné a praktické. Displej od okraja po okraj bez akýchkoľvek rámikov vyzerá špičkovo, no už bežné držanie v ruke môže spôsobovať dotýkanie sa displeja dlaňou či prstami.

Šírka tela 77 mm je poriadne veľká, takže do menších rúk nesadne. Vznikne nutnosť používať dve ruky, no ako ho uchopiť dvomi rukami, keď niet kde oprieť palce? Jedine o bočnú stenu…

ZDROJ | Vivo

Vivo zároveň ukázalo aj iný začiatok konca – výrazne rastúcu cenu, na ktorú sme u čínskych smartfónov neboli zvyknutí. Keď teraz bude stáť novinka okolo 700-750 € na našom trhu, o rok bude ďalší top model ešte drahší a o pár rokov sa ceny čínskych smartfónov vyrovnajú s cenami predražených modelov od renomovaných výrobcov. Časy cenovo dostupných čínskych smartfónov tak možno končia a Vivo bude stáť na ich počiatku.

Každopádne, Vivo ukázalo, čo tu ešte nebolo a som zvedavý, ako na to odpovie konkurencia. Príde s niečím unikátnejším, alebo sa začne opäť kopírovať vo veľkom ako už vyše roka trvajúce kopírovanie výrezu v displeji? Uvidíme…

ZDROJ | Vivo

ZdrojVivo

Komentáre k článku