Ako bude Facebook zarábať na kryptomene Libra? Odpoveďou je Calibra

ZDROJ | Facebook

Facebook vytvoril popri vlastnej kryptomene Libra aj peňaženku Calibra, ktorá môže jedného dňa predstavovať hlavný príjem modrého giganta.

Facebook už v prvej polovici budúceho roku vypustí do obehu svoju vlastnú kryptomenu Libra. Nebude ju však riadiť a nebude z nej mať ani žiaden zisk. Riadenie kryptomeny prenechá neziskovej organizácii Libra Association, no postaví si na nej nový obchodný model využívajúci peňaženku Calibra.

Calibra je digitálna peňaženka na kryptomeny, ktorá bude už budúci rok zabudovaná do aplikácií Facebook Messenger a WhatsApp, no dostupná aj ako samostatná aplikácia pre iOS a Android pre tých, ktorí nemajú a nechcú mať účet na sociálnych sieťach spoločnosti Facebook.

ZDROJ | Facebook

Calibra ako dcérska spoločnosť Facebooku nechce predávať údaje o svojich používateľoch tak, ako to robí Facebook. Pri registrácii síce bude vyžadovaný občiansky preukaz, no Facebook sa zaväzuje, že nikdy nepredá tieto údaje a históriu platieb svojim obchodným partnerom.

ZDROJ | Facebook

Calibra nebude vyberať poplatky za bežné prevody a spoplatňovať nebude ani založenie účtu alebo používanie aplikácie. Platby v obchodoch už spoplatnené byť môžu, no v porovnaní s dnešnými poplatkami pri bežných účtoch má ísť až o 10-násobne nižšie poplatky.

Facebook dúfa, že vďaka nižším poplatkom sa znížia aj ceny služieb, ktoré budú kryptomenu Libra prijímať od prvého dňa. Medzi tieto spoločnosti patrí napríklad Spotify, Booking, Uber, Lyft a ďalšie.

Pozrite siJe Mark Zuckerberg obeťou deepfake, reklamou alebo umeleckým dielom?

To, odkiaľ chce mať Facebook, resp. Calibra príjmy, sú finančné služby postavené na kryptomene Libra. Samotná kryptomena Libra bude otvorená, každý pre ňu môže vytvoriť vlastnú peňaženku a takmer každý pre ňu môže postaviť vlastný server. Libra by mohla byť podporovaná aj aplikáciou PayPal.

ZDROJ | Facebook

Facebook sa však spolieha na to, že Calibra získa podstatnú časť používateľskej základne sociálnych sietí Facebook a WhatsApp. Spoločnosť môže následne týmto používateľom ponúknuť kreditné karty, pôžičky a ďalšie bankové produkty.

Facebook ako taký už niekoľko rokov vedie rôzne projekty zamerané na pripojenie ľudí v riedko obývaných oblastiach sveta k internetu. Ďalším krokom je Calibra, ktorá tým istým ľuďom umožní využívať plnohodnotnú finančnú štruktúru a jej služby iba za cenu lacného smartfónu a pripojenia k internetu.

ZdrojCalibra,The Verge

Komentáre k článku