Aké sú rýchlosti LTE vo svete a ako je na tom Slovensko?

Vedeli ste, že najpomalšie LTE je v Iráne? Či to, že ak si chcete užiť najrýchlejšie LTE na svete musíte sa ísť pozrieť do Singapúru, alebo Nového Zélandu? A kde sa vo svetovom rebríčku nachádza Slovensko?

O2 LTE TT 9

Spoločnosť OpenSignal aktualizovala svoj rebríček svetových rýchlostí pre LTE siete a je to aspoň jeden z rebríčkov, v ktorom Slovensko nie je na posledných priečkach. Podľa Open Signal je totiž priemerná rýchlosť LTE na Slovensku 18 Mbps. Naša krajina sa tak umiestnila na veľmi dobrom 20-tom mieste.

Pozrite siLong Term Evolution (LTE) – sme členmi klubu

Predbehli sme tak krajiny ako je napríklad Francúzsko, Švédsko, Japonsko, ale aj našich susedov Čechov, či Anglicko. Rýchlosti v jednotlivých krajinách si môžete pozrieť na nasledujúcom grafe.

Rychlosti LTE v jednotlivých krajináach 01
ZDROJ | OpenSignal

Prekvapením je aj umiestnenie USA. Krajina, ktorú mnohí považujú za miesto technologického pokroku sa totiž podľa OpenSignal v rýchlosti poskytovania LTE umiestnila takmer na konci. Ak teda chcete využívať LTE, Amerika nie je to najlepšie miesto, kde ho môžete naplno využívať.

Pozrite siKoľko percent, miest a častí pokrývajú slovenskí operátori LTE signálom?

Rýchlosť je jedna vec, ale ako všetci používatelia, ktorí reálne využívajú služby LTE vieme, podstatné je aj pokrytie. OpenSignal uverejnil aj porovnanie pokrytia pre jednotlivé štáty. Najlepšie pokrytie v tomto smere má Južná Kórea, nasledovaná Japonskom a HongKongom. Najhoršie na tom je Srí Lanka. A ako je na tom Slovensko? Skúste sa pozrieť na grafe. Je čo zlepšovať, ale ani najhoršie to nie je.

Pokrytie LTE vo svete 01
ZDROJ | OpenSignal

OpenSignal do svojho porovnania LTE nezapočítal nové siete, ktoré poskytuje O2 a 4ka. V Grafoch za posledný štvrťrok sa totiž ani jeden z týchto operátorov neobjavuje. V prehľade rýchlosti podľa sietí totiž nájdete len Telekom a Orange.

LTE rychlosti Slovensko 01
ZDROJ | OpenSignal

Poslednou zaujímavosťou je určite informácia o tom, kde vo svete môžete LTE využívať. V súčasnosti je to 148 krajín na celom svete, pričom 10 krajín má plánované pokryť pomocou LTE svoje územie v najbližších mesiacoch.

Ak by ste si chceli prečítať kompletnú správu o stavu LTE sietí na celom svete, môžete si ju pozrieť na stránkach OpenSignal.

ZdrojOpenSignal

Komentáre k článku