Aké novinky pripravuje Apple na rok 2019 a 2020?

ZDROJ | Apple

Ak sú aktuálne špekulácie a úniky informácií pravdivé, Apple na tento rok pripravuje poriadnu nádielku nových produktov a služieb. Prvé predstavenie nás čaká už v marci.

Nové služby a Apple Pay na Slovensku

Podľa portálu BuzzFeed News plánuje Apple svoju prvú tohtoročnú tlačovú konferenciu už na 25. marca. Apple však údajne nebude predstavovať hardvér, ale predplatnú službu zameranú na digitálne noviny a magazíny, ktorá by mala stáť 9,99 dolárov na mesiac.

Popri tejto službe by mohol Apple predstaviť aj video-streamovaciu službu podobnú Netflixu, o ktorej sa hovorí zhruba od minulého roka. Apple údajne informoval svojich partnerov, aby počítali so spustením takejto služby niekedy v apríli. Filmovým a seriálovým obsahom to tejto služby však prispeje aj Apple.

Apple bude tento rok rozširovať aj svoju platobnú službu Apple Pay, ktorá bude podľa neoficiálnych informácií spustená v susedných Čechách už 19. februára o 6. hodine ráno. Na Slovensku zatiaľ presný dátum spustenia nepoznáme, no s najväčšou pravdepodobnosťou to bude ešte tento rok.

ZDROJ | 9to5Mac

AirPower a AirPods 2

Apple predstavilo svoju bezdrôtovú nabíjačku ešte popri predstavení iPhone X. Nikdy sa však nedostala do predaja, čo zrejme spôsobili rôzne technické problémy zistené krátko po verejnom predstavení. Posledné informácie však hovoria o tom, že Apple konečne tieto problémy vyriešil, AirPower sa už vyrába a do predaja sa dostane už 29. marca.

ZDROJ | 9to5Mac

Popri nabíjačke sa mal do predaja dostať aj nový obal na slúchadlá AirPods, ktorý by podporoval bezdrôtové nabíjanie. To sa však samozrejme nikdy nestalo. Namiesto toho Apple zrejme rovno vydá nové slúchadlá AirPods 2, ktoré by mohli priniesť podporu pre funkciu „Hey Siri“, monitorovanie tepu a vylepšenia v oblasti kvality zvuku.

Od minulého roka sa taktiež hovorí o tom, že Apple pracuje na drahších náhlavných slúchadlách, ktoré by okrem iného mali ponúknuť aj aktívne potláčanie okolitého hluku.

iPad, iPad mini 5 a… iPod Touch?

Je takmer samozrejmé, že Apple tento rok prinesie novú, siedmu generáciu klasického iPadu. Ten by sa mal dočkať nového procesoru a novej 10“ obrazovky, ktorá bude aj naďalej podporovať Apple Pencil. Rovnako by malo zostať na mieste aj domovské tlačidlo s Touch ID.

Fanúšikovia menšieho iPadu mini by sa mali dočkať jeho znovuzrodenia. Navonok by sa dizajn nemal výraznejšie meniť, no vo vnútri samozrejme nájdeme nový procesor a zrejme môžeme očakávať aj podporu Apple Pencil.

Apple iPad Mini 4
ZDROJ | YouTube

Po štyroch rokoch by sa podľa japonského portálu Mac Otakara mal na trh vrátiť aj iPod Touch, pre ktorý si Apple nedávno obnovilo ochrannú známku rozšírenú o hernú oblasť. Príchod nového iPodu potvrdzuje aj výskyt kódového označenia „iPod 9,1“ v novej aktualizácii iOS 12.2, ktorá by mala byť vydaná približne v čase konania konferencie.

Softvér

Na leto už máme potvrdený dátum každoročnej vývojárskej konferencie WWDC, na ktorej sú pravidelne predstavované aktualizácie pre iOS, macOS, watchOS a tvOS. Tento rok budú aktualizácie predstavené 3. júna, pričom najväčším ťahákom konferencie bude samozrejme iOS 13.

ZDROJ | Apple

Nová aktualizácia pre iOS má priniesť tmavý režim, nový dizajn domovskej obrazovky, aktualizáciu pre aplikáciu Súbory a drobné vylepšenia pre iPad, ktorými sa tento tablet opäť o niečo priblíži k počítačom. Súčasťou aktualizácie má byť aj vylepšený CarPlay.

Pre majiteľov počítačov od Apple bude kľúčová aj aktualizácia macOS 10.15, ktorá vývojárom umožní vytvárať aplikácie, ktoré budú súčasne podporovať iOS a macOS. Ukážkou tohto konceptu sú aplikácie Domácnosť, Diktafón, Akcie a Apple News.

Pozrite siNÁVOD | Ako pracovať s aplikáciou Diktafón v macOS Mojave?

Aktualizácie watchOS 6 a tvOS 13 zrejme neprinesú žiadne zásadné zmeny. Počítať môžeme s miernymi úpravami dizajnu, aby tieto platformy ladili s novým dizajnom iOS 13.

ZDROJ | Apple

iPhone a Apple Watch Series 5

Posledné roky sa pre Apple niesol september v znamení nových iPhonov a taktiež aj hodiniek Apple Watch. Tento rok by nemal byť výnimkou a v septembri by sme mali vidieť novú generáciu priamo nadväzujúcu na súčasný iPhone XS, iPhone XS Max a iPhone XR.

Nástupcovia týchto modelov by mali mať o niečo menšie výrezy v obrazovkách, pričom by opäť malo ísť o dvojicu modelov s OLED panelmi a lacnejší model s LCD panelom.

Najväčší model so zatiaľ neznámym menom podľa všetkého ponúkne až tri fotoaparáty na zadnej strane. Nedávno sa taktiež hovorilo o tom, že Apple konečne vymení Lightning port za USB-C, no posledné správy už hovoria o opaku.

Čo sa týka novej generácie hodiniek Apple Watch, tu sú informácie zatiaľ veľmi hmlisté. Už roky sa hovorí o tom, že Apple pracuje na novom spôsobe merania glukózy v krvi, no zatiaľ nič nenaznačuje tomu, že by bola táto technológia pripravená na svoj primetime.

ZDROJ | Apple

iMac, iMac Pro a Mac Pro

Minulý rok sme sa dočkali novej generácie MacBooku Pro, MacBooku Air a počítača Mac mini. Teraz je ten pravý čas vylepšiť iMac a iMac Pro a predstaviť roky sľubovanú novú generáciu najvýkonnejšieho počítača Mac Pro.

Apple sa môže o nových počítačoch zmieniť na marcovej výstave, no taktiež prichádza do úvahy aj predstavenie počas WWDC alebo počas samostatnej tlačovej konferencie v októbri.

ZDROJ | Apple

K stolovému počítaču Mac Pro by sa hodil aj nový monitor. Posledný Apple Thunderbolt Display bol predstavený ešte v roku 2011 a od vtedy sa Apple v tejto oblasti angažovalo iba skrz spoluprácu so spoločnosťou LG, ktorá predávala svoje monitory cez Apple Store popri vydaní nových MacBookov Pro.

Pozrite siNÁVOD | Ako pracovať s aplikáciou Domácnosť v macOS?

Apple TV Stick

O novej generácii Apple TV nie je veľa informácií, no namiesto toho sa hovorí o novom produkte, Apple TV Stick. Išlo by o miniatúrne zariadenie na spôsob Google Chromecast alebo Amazon Fire Stick, ktoré by bolo ukryté za televízorom v HDMI porte.

Oproti Apple TV by malo byť takéto zariadenie lacnejšie a teda prístupnejšie pre väčší počet zákazníkov, ktorí by si tak potenciálne mohli predplatiť pripravovanú video-streamovaciu službu.

HomePod mini

Už minulý rok sa od Apple očakávalo, že predstaví lacnejší a menší reproduktor so zabudovanou hlasovou asistentkou Siri. Hoci sa tak doteraz nestalo, nie je vylúčené, že sa takéhoto reproduktora nedočkáme tento rok. Apple žalostne zaostáva za spoločnosťami Amazon a Google, ktoré majú na trhu smart reproduktorov oveľa väčší podiel.

ZDROJ | Apple

A čo potom?

Je takmer isté, že budúcoročný iPhone dostane podporu 5G sietí, no okrem toho sa hovorí aj o zabudovanej laserovej 3D kamere, ktorá má priniesť lepšie vnímanie priestoru a teda zlepšenie v oblasti rozšírenej reality. To platí aj pre iPad Pro, ktorý možno dostane túto technológiu ešte skôr, teda začiatkom roka.

S rozšírenou realitou priamo súvisia aj AR okuliare, o ktorých sa špekuluje už niekoľko rokov, pričom v posledných rokoch sa najčastejšie skloňuje dátum vydania v roku 2020. Takéto okuliare by mali využívať vlastný operačný systém rOS alebo realityOS a využijú všetok obsah, ktorý dnes vzniká pre platformu ARkit.

Pozrite siČo je to AR? Nepraktická technológia alebo spiaci obor?

V súvislosti s rokom 2020 sa hovorí aj o tom, že Apple zo svojich počítačov odstráni procesory Intel Core a opäť sa vráti k vlastným procesorom. Už dnes Apple využíva v Macoch vlastný T2 čip, ktorý sa stará hlavne o zabezpečenie systému a dekódovanie videa.

ZdrojLetemSvetemApplem,iPhoneHellas,MacRumors,MacRumors (2)

Komentáre k článku