Akcie Tesly trhali rekordy, Elon Musk má na dosah značnú odmenu

ZDROJ | New Atlas

Hodnota akcií americkej automobilky Tesla až na štvrtkový prepad stále rapídne stúpa. Ak sa bude Tesle dariť aj naďalej, Elon Musk si na konto pripíše 1,69 milióna akcií, ktoré majú aktuálne hodnotu približne 800 miliónov dolárov.

Zhruba pred pól rokom sa podarilo akciám automobilky Tesla pozviechať a opätovne prekonať hranicu 200 dolárov za akciu. Tento týždeň už cena jednej akcie atakovala sumu 550 dolárov, až sa napokon po štvrtkovom prepade zastabilizovala na úrovni 510 dolárov za akciu.

ZDROJ | Google Financie

Kým analytici upozorňujú na značné nadhodnotenie akcií, Elon Musk bude chcieť ich hodnotu vyšvihnúť ešte vyššie. Za každé zvýšenie trhovej kapitalizácie o 50 miliárd dolárov dostane Elon Musk odmenu v podobe 1,69 milióna akcií vlastnej firmy.

ZDROJ | Tesla

Pri aktuálnej trhovej kapitalizácii 92,01 miliardy dolárov má Elon Musk prvú odmenu na dosah. Bonusový strop aktuálne počíta s maximálnym ohodnotením Tesly na úrovni 650 miliárd dolárov. Ak by k takémuto scenáru naozaj došlo, Musk by vlastnil 30 % akcií spoločnosti v celkovej hodnote 195 miliárd dolárov.

Tesla je aktuálne najhodnotnejšou americkou automobilkou, no porovnávať ju s bežnými automobilkami nie je celkom na mieste. Vystihuje to vtipný, no pravdivý popis Tesly, podľa ktorej je to programátorská spoločnosť, ktorá náhodou vyrába aj autá. Aj vďaka tomu je hodnota jej akcií podľa mnohých analytikov založená skôr na emóciách, než na skutočnej hodnote spoločnosti.

Faktom však je, že predaje elektromobilov ako takých takmer po celom svete stále rastú. Automobilka už navyše naplno rozbehla výrobu aj vo svojej čínskej továrni Gigafactory 3 v Šanghaji, na cesty čoskoro vypustí aj prvé kusy Modelu Y a ak pôjde všetko podľa plánu, budúci rok otvorí aj ďalšiu továreň Gigafactory 4 v Nemecku.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku