Aká je naozajstná cena iPhonu Xs Max? Koľko na ňom zarába Apple?

Peniaze sú hit, spieva Roger Waters v piesni Money. Dnes by možno pridal do textu verš iPhony sú hitom, hýbu celým svetom. Vyvolávajú vášne, obdiv aj posmech. Či sa nám to páči, alebo nie, iPhony sú pojmom a azda najväčšou tlačiarňou na peniaze.

recenziaApple iPhone XS Max – placka s cenou ojazdeného auta

Prečo iPhony toľko fascinujú ľudí? Nedá sa povedať, že je to prvotný ošiaľ z niečoho nového, pretože tieto zariadenia sú s nami už jedenásť rokov. Možno tiež pochybovať o tom, že je to len dizajnom, ruku na srdce, sú aj krajšie. Spoľahlivosť, výkon, funkčnosť majú približne na rovnakej úrovni, ako konkurenčné vlajkové lode. Ale ich predajná cena? Fúú, šéfovia z Cupertina nemajú rozpaky pýtať od ľudí za najdrahší model Xs Max 1 649 eur!

ZDROJ | TechInsights

Pozrite siAko nové iPhony zruinujú naše peňaženky?

Smartfóny od Applu sú celebrity. Pozná ich celý svet a kto sa chce s nimi maznať, musí platiť. Spoločnosť TechInsights zistila, aké má Apple náklady a koľko platí za jednotlivé súčiastky.

ZDROJ | TechInsights

Pripomeňme, že sa budeme baviť o amerických cenách, to znamená, že sú uvádzané v dolároch bez dane (každý štát má totiž inú daň). Ceny, ktoré vidíme na Slovensku sú v eurách, s DPH, s prirátanými dovoznými nákladmi a dvojročnou zárukou.

recenziaApple iPhone XS – konečne mu nič nechýba

Nový iPhone Xs Max má obriu, 6,5-palcovú OLED obrazovku, ktorá je zároveň aj najdrahším komponentom v telefóne. Apple za ňu údajne platí 80,50 dolárov, čo je v porovnaní so 77,27 za iPhone X len minimálny rozdiel. TechInsights uvádza, že Apple musela odstrániť niektoré súčiastky ovládajúce 3D Touch, aby tak dokázali ušetriť asi 10 dolárov na displeji.

ZDROJ | TechInsights

V porovnávacej tabuľke hore sú podrobne rozpísané ceny za jednotlivé súčiastky. Vidíme napríklad, že batéria na Xs Max stojí 9 dolárov, oproti 6,46 dolárov v minuloročnom modeli iPhone X. Kamery majú skoro totožné ceny 44/42,8 $, medzi pamäťami je samozrejme veľký rozdiel 64,50/45,35 $ (256 GB a 64 GB).

Pozrite siKoľko dní musí na iPhone Xs pracovať priemerný Slovák?

Podľa údajov TechInsights zaplatí Apple za iPhone Xs Max s 256 GB  pamäťou 443 dolárov. V tejto cene je už okrem samotných komponentov zarátaná aj montáž. Pripomeňme, že minuloročný iPhone X so 64 GB úložiskom a 5,8-palcovýcm displejom vychádzal firmu na 395,44 dolárov.

ZDROJ | TechInsights

Vidíme teda, že telefón iPhone Xs Max, ktorý sa predáva v USA za 1 249 dolárov, výjde Apple len na 443 dolárov. Netreba však zabúdať na to, že vývoj takýchto technologicky vyspelých zariadení stojí obrovské peniaze a operačný systém, ktorý je zadarmo (a každý rok prichádza nová verzia) celkom isto nie je lacná záležitosť. V neposlednom rade treba vziať do úvahy, že 1 249 dolárov je koncová cena na pultoch predajní a e-shopov, ktoré tiež musia z niečoho žiť.

Pozrite siOperačný systém iOS 12 je už k dispozícii pre každého

ZDROJ | TechInsights

Každopádne, 806 dolárov je hrubý zisk, ktorý Apple za tento konkrétny model má. Je to veľa? Určite sa nám to zdá nespravodlivo veľa. No kto nám bráni, aby sme svetu predstavili niečo prevratné, po ktorom bude túžiť celá planéta a nahodili si na náš produkt hoci aj tisícpercentnú maržu?

ZdrojTechInsights

Komentáre k článku