Ak vlastníte iPhone, ste pravdepodobne bohatý, tvrdí štúdia

Podľa najnovšej štúdie Národnej kancelárie pre ekonomický výskum v USA (National Bureau of Economic Research), ktorá predikuje bohatstvo, prišla s výsledkom, že vlastníctvo iPhonu je silným znakom toho, že máte vyšší príjem.

Počas výskumu boli merané kultúrne rozdiely medzi dvomi pozorovanými skupinami na základe sledovaných médií, správania, času a sociálnych postojov.

Výskum prišiel so zaujímavými zisteniami. Kým v roku 1992 bol indikátor vyššieho príjmu kúpa dijonskej horčice značky Grey Poupon, v roku 2016 bola horčica nahradená smartfónom od Apple. Konkrétne štúdia hovorí, že vlastníctvo iPhonu je na 69,1 % indikátorom, že máte vyšší príjem.

ZDROJ | 9to5Mac

Pozrite siiPhone 8 (PRODUCT) RED dostupný aj s novým červeným príslušenstvom

Výskumníci sa vyjadrili, že ak sa pozrú na všetky pozbierané dáta za všetky skúmané roky, žiadna individuálna značka nebola takým indikátorom bohatstva ako Apple iPhone.

To samozrejme neznamená, že všetci, ktorí vlastnia iPhone, sú automaticky bohatí, no podľa výskumníkov Marianne Bertrand a Emira Kamenicu, ktorí s výskumom prišli, je to dobrým ukazateľom.

Asi aj z toho dôvodu sa hovorí, že kúpa produktov od Apple, ktoré sú výrazne drahšie než ponúka konkurencia, nie je len o kvalite či prvotriednom dizajne, ale aj o sociálnom statuse, ktorý iPhone, iPad či MacBook predstavuje.

Zároveň treba dodať, že štúdia bola spracovaná v USA a teda jej výsledky sa vzťahujú výhradne na územie Spojených štátov amerických.

Pozrite siiPhone X Tesla – vlajková loď od Apple so solárnym panelom a šialenou cenou

Ak vás štúdia zaujala, odporúčam si pozrieť aj jej zvyšok, kde prináša celkom zaujímavé zistenia a názory o rozdieloch medzi obyvateľmi USA – či už v kultúre, cestovaní, stravovacích návykoch či dokonca v sledovaných seriáloch.

Čo si myslíte o vlastníctve Apple produktov a iPhonoch vy? Ide iba o prehnane drahú značku, o kvalitu alebo o sociálny status?

ZdrojMashable,NBER

Komentáre k článku