Aj výrobcovia smartfónov majú prístup k vašim Facebook dátam

Kauza okolo dátovej bezpečnosti Facebooku opäť pokračuje. Denník The New York Times prišiel s informáciou, že aj smartfónoví giganti majú prístup k vašim Facebookovým dátam.

Podľa článku výrobcovia smartfónov a tabletov mali podobne ako aplikácie tretích strán prístup k dátam z Facebooku. Týka sa to vraj až 60 výrobcov vrátane Apple, Amazon, BlackBerry, Microsoft či Samsung.

Každý z výrobcov vraj mal s Facebookom uzavreté partnerstvo, vďaka ktorému dostávali dáta o používateľoch zo sociálnej siete Facebook.

Poslúžili na to aj integrované funkcie Facebooku do jednotlivých smartfónov či tabletov, ktoré ste po kúpe už našli vo vašom zariadení. V období, keď vznikali partnerstvá ešte neexistovala aplikácia Facebook pre smartfóny či tablety, preto boli integrované len niektoré funkcie ako napríklad tlačidlo „like“ či adresár.

ZDROJ | Facebook

Pozrite siFacebook stráca na popularite a mladí si radšej pustia YouTube

Facebook vraj nebral spoločnosti ako tretiu stranu, keďže im dával prístup k dátam z ich siete. Podľa informácií výrobcovia mohli získať dáta o používateľovi a jeho kamarátoch napriek tomu, že ich nezdieľali s verejnosťou. Od apríla Facebook pracoval na ukončení týchto partnerstiev.

Facebook na obvinenia odpovedal, že odmieta tvrdenia a že spoločnosť prísne kontrolovala tieto dohody. Podľa Facebooku sa jedná o odlišnú situáciu než sa stala s Cambridge Analytica.

Tieto partnerstvá vraj vznikli nie preto, aby boli zneužité dáta o používateľoch Facebooku, ale aby sa vytvoril na smartfónoch uveriteľný Facebook zážitok a aby mohli byť prenesené Facbeook funkcie na smartfóny, vyjadril sa viceprezident divízie Product Partnership, Ime Archibong.

ZDROJ | 9to5google

Pozrite siCEO Facebooku vypovedal pred Európskym parlementom ohľadne Cambridge Analytica

Partneri nemohli integrovať Facebook funkcie do ich zariadení bez povolenia od používateľa. Na druhej strane denník prišiel s informáciou, že pomocou aplikácie BlackBerry Hub mala spoločnosť BlackBerry prístup k detailným dátam o 556 priateľov testovaného subjektu vrátane informácií o statuse vzťahu, náboženských a politických pohľadoch a tiež udalostí, ktoré plánuje používateľ navštíviť.

Facebook sa vyjadril, že tretím stranám odstrihol prístup k takýmto dátam ešte v roku 2015, no ako už bolo napísané, veľkých smartfónových a tabletových spoločností sa to asi (až do apríla) netýkalo.

ZdrojMashable,The New York Times

Komentáre k článku