Aj Uber hrá na strunu umelej inteligencie

ZDROJ | Business Insider

Z umelej inteligencie sa stáva taká frekventovaná téma, že si na ňu zvykneme skôr, než s ňou (s tou ozaj pokročilou) prídeme do styku. „Kto ešte nevyvíja umelú inteligenciu, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu“, povedal by dnes asi Július Satinský s Milanom Lasicom.

Pozrite siElon Musk: roboty a počítače urobia všetku prácu, univerzálny príjem bude nutný

Isté je, že umelá inteligencia sa stane, a už sa to deje, hnacím motorom 4. priemyselnej revolúcie. Kto chce byť špička v odbore, nezaobíde sa preto bez jej využívania. Neprekvapí preto, že sa vývojom umelej inteligencie rôzneho druhu zaoberajú prakticky všetky veľké technologické firmy. A zďaleka nielen tie z IT sektora.

Pozrite siDrive.ai chce autonómne autá – samoukov

uber-gi-logo
ZDROJ | Geometric Intelligence

Počítať k nim môžeme aj Uber, ktorý oznámil, že kúpil startup  Geometric Intelligence. Ten sa stane základom jeho výskumnej platformy Uber AI Labs. Pätnásťčlenný tím odborníkov z Geometric Intelligence bude pre Uber vyvíjať aplikácie umelej inteligencie použiteľné v zdieľaných autách s autopilotom a neskôr aj v lietajúcich autách, či aero taxíkoch.

Pozrite siUber chce do 10 rokov lietajúce taxíky

Záujem o ich nasadenie Uber takisto deklaroval v tomto roku. Šéf a spoluzakladateľ Geometric Intelligence Gary Marcus  je uznávaným odborníkom v oblasti umelej inteligencie. Je autorom mnohých kníh na túto tému a spolutvorcom aktualizovanej verzie Turingovho testu, ktorý sa používa na testovanie vyspelosti umelej inteligencie.

uber-gi
ZDROJ | Feber

V kontexte toho, že vďaka sériovej výrobe autonómnych vozidiel bude zrejme vyspelá umelá inteligencia v najbližšej budúcnosti najhojnejšie zastúpená práve v autopilotoch, ide o kľúčový výskum.

Pozrite siEtické dilemy autonómnych áut

Autá „odkázané na vlastný úsudok“ sa totiž môžu v nepredvídaných situáciách zmeniť z dobrého sluhu na zlého pána. Aby sa zabránilo zbytočným nehodám, či dokonca tragédiám, je preto potrebné vyvinúť pre autonómne autá skutočne pokročilú a výkonnú umelú inteligenciu.

https://www.youtube.com/watch?v=pKrcgxzlHBQ

Nejaký dopredu napísaný sofistikovaný softvér, ktorý by mal v databáze uložené všetky situácie, aké môžu nastať, neexistuje a ani nikdy existovať nebude. Strojové učenie a komunikácia v cloude tu bude nevyhnutnosťou. Preto je dobré, že ďalší zdatný hráč priloží ruku k dielu.

ZdrojUber

Komentáre k článku