Aj Ty v IT umožní 5-tisíc dievčatám nahliadnuť do sveta programovania

Aj Ty v IT získa ako vôbec prvá nezisková organizácia na Slovensku podporu Google.org, filantropickej vetvy Googlu. Ich spoločným cieľom je spopularizovať kariéru v IT medzi mladými dievčatami.

Sektor informačných technológií raketovo rastie a svetové a aj slovenské spoločnosti neustále hľadajú nových zamestnancov. Napriek voľným pracovným pozíciám a zaujímavým finančným odmenám sa do technologických, matematických, vedeckých a inžinierskych odborov nehrnie veľa dievčat.

Zastúpenie žien na pozícii „IKT špecialista“ je na Slovensku najnižšie spomedzi EU-28. Cieľom organizácie Aj Ty v IT je motivovať študentky stredných škôl, aby zvážili svoju kariéru v IT odbore.

Google.org podporí neziskovú organizáciu Aj Ty v IT sumou vyše 200-tisíc eur. Organizácia vďaka tomuto financovaniu a ďalšej pomoci od spoločnosti Google vo forme expertízy, nástrojov a dobrovoľníkov bude môcť pokračovať v snahe zatraktívnenia IT odboru medzi stredoškoláčkami. Projekt však zasahuje aj rodičov a učiteľov, ktorí majú na budúcnosť študentiek najväčší vplyv.

Aj Ty v IT sa chce zamerať na takmer 5-tisíc stredoškoláčok po celom Slovensku a to prostredníctvom workshopov, v ktorých sa študentky zoznámia so základným programovaním. Súčasťou projektu je aj školenie tisícky dievčat v pokročilých programovacích zručnostiach v rámci „Programovacej skupiny“.

Štatistiky ukazujú, že na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave a Fakulte riadenia a informatiky UNIZA len 12 % študentiek. Vízia organizácie Aj Ty v IT je, aby na IT školách študovalo aspoň 30 % dievčat a na IT pozíciách pracovalo aspoň 40% žien.

To sa dá dosiahnuť nie len pomocou interaktívnych workshopov, ale aj pomocou programovacích klubov a budovaním siete ambasádoriek. Dievčatá si tak v tomto odbore môžu nájsť pozitívne vzory, ktoré ich budú ďalej motivovať v ich kariérnom smerovaní.

„Na jednej strane je IKT sektor najrýchlejšie rastúcim odvetvím. Na druhej strane trpíme veľkým nedostatkom IKT špecialistov. Keď sa pozrieme na súčasnú situáciu, mnohé pracovné pozície už dnes vyžadujú určitú úroveň digitálnych a IKT zručností. Rozšírené o ďalšiu úroveň je v tomto sektore veľký nepomer medzi mužmi a ženami. Všetko to ale začína práve vo veku, keď sa rozhodujeme o svojej budúcnosti, čiže na stredných školách. IKT štúdium je veľmi perspektívnou voľbou, pretože dopyt po špecialistoch z tejto oblasti bude len narastať. Preto si rovnako ako Google.org veľmi cením prácu organizácie Aj Ty v IT a verím, že aj vďaka tomuto projektu bude v budúcnosti v IKT sektore pracovať viac žien,“ uviedla k téme Martina Slabejová, generálna riaditeľka sekcie riadenia informatizácie Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.

Úloha spoločnosti Google v tejto téme nie je len na strane financovania a poskytovania určitých nástrojov ďalším neziskovým organizáciám. Aj samotný Google spustil program Grow with Google, v ktorom sa spoločnosti podarilo vyškoliť viac ako 38-tisíc Slovákov, pričom ďalších 20-tisíc ešte stále študuje.

„Prieskum, ktorý sme si nechali vypracovať spoločnosťou IPSOS, ukázal, že osvojenie si digitálnych zručností malo na ich životy významný vplyv. Až 17 856 respondentov uviedlo, že sa im vďaka týmto školeniam zdvihlo sebavedomie a takmer 2 000 si vďaka novo nadobudnutým znalostiam našlo ľahšie prácu,“ hovorí Rasťo Kulich, riaditeľ slovenského Googlu. V rámci programu dostanú podporu aj lokálne start-upy, pričom jeho súčasťou je aj polročný mentoring a pobyt v Silicon Valley.

Komentáre k článku