Aj keď necestujeme, roaming v EÚ má zlacňovať aj najbližších 10 rokov

ZDROJ | Yura Fresh (Unsplash)

Keď pred takmer 4 rokmi vstúpilo do platnosti nové nariadenie Európskej komisie, podľa ktorého sa mali zjednotiť ceny za roamingové poplatky, ceny za dáta boli pomerne vysoké. Rokmi však klesli na ceny takmer ako doma, a hoci sú síce podstatne lacnejšie, stále nie sú „ako doma“. To sa má opäť zmeniť.

Pozrite siBrexit a roaming, čo sa mení vystúpením Veľkej Británie z EÚ?

ZDROJ | Thom Holmes (Unsplash)

V štátoch Európskej únie (už nie UK), na Islande, v Lichtenštajnsku a v Nórsku môžeme už roky telefonovať a SMSkovať ako doma. Už nejaký ten piatok môžeme v týchto krajinách aj dátovať, akoby sa nechumelilo a jedine si musíme dávať pozor na príliš veľké míňanie dát, aby sme neprekročili povolenú kvótu, po ktorej sa už dáta spoplatňujú podľa klasického roamingového cenníka.

Pozrite siDátový roaming je v EÚ od dnes ešte viac dostupnejší

Toto nariadenie ale nebude platiť navždy, malo presne ohraničenú dĺžku pôsobenia, a to do 30. júna 2022. Kým sa tak však stane, Európska komisia navrhla na schválenie pre Európsky parlament, aby bola platnosť nie len predĺžená, ale aby boli opätovne znížené i ceny v roamingu.

ZDROJ | Sony

EK navrhuje, aby sa počas nasledujúcich 10 rokov opäť znižovali veľkoobchodné ceny prepojovacích poplatkov, vďaka čomu by sa znížili i ceny hovorov a SMS mimo paušálov, no zároveň zvýšil limit pre dáta. Každý operátor totiž platí zahraničnému operátorovi, ktorého služby využíva konkrétny zákazník tzv. prepojovacie poplatky. Poplatky ale zároveň platí aj za prenos dát. Aktuálne je to 4,20 € za 1 GB dát, pričom od budúceho roka má poplatok klesnúť na 3,00 € za 1 GB.

Od leta budúceho roka opäť lacnejšie

EK navrhuje, aby od 1.7.2022 bol tento poplatok na úrovni 2,40 €/1 GB, od 1.1.2025 to má byť už len 1,8 €/1 GB. V praxi to bude znamenať, že zákazníci s neobmedzenými dátovými balíkmi budú môcť presurfovať podstatne viac dát, ako doteraz. Ako to funguje si môžete prečítať v našom januárovom článku.

Návrh Európskej komisie ale musí odobriť ešte Európsky parlament. Ak návrh parlamentom prejde, do platnosti vstúpi od 1. júla budúceho roka.

ZDROJ | pixabay.com

V ktorých krajinách aktuálne platia nulové roamingové poplatky?

Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko.

ZdrojEuropa.eu

Komentáre k článku