Airbus si myslí, že môže poraziť SpaceX

Zdá sa, že pre leteckých konštruktérov sa vývoj prostriedkov pre kozmické lety stáva akousi povinnou jazdou. Neplatí to len pre Boeing, ktorý už má vo vrecku kontrakt s NASA na dopravu kozmonautov na ISS, alebo Lockheed Martin.

airbus-adeline

Ambície presadiť sa v biznise súkromných vesmírnych dopravcov odhalil aj európsky Airbus. Ten sa dokonca chystá poraziť SpaceX na náročnom poli návratných a znovu použiteľných raketových nosičov. SpaceX, ktorý už niekoľko rokov úspešne vynáša na obežnú dráhu družice a s nákladnou loďou Dragon lieta na orbitálnu stanicu ISS, pracuje na návratovom prvom stupni rakety Falcon 9.

POZRITE SI: Boeing má kontrakt na prvý pilotovaný let k ISS

V tomto roku má za sebou zatiaľ dve neúspešné pristátia na plávajúcej plošine (ale predchádzali im úspešné pristátia na pevnej zemi). Podľa zámerov SpaceX by mal byť prvý stupeň použiteľný až desaťnásobne, čím by sa výrazne znížili prepravné náklady pri letoch do vesmíru.

Airbus však predstavil Adeline, opakovane použiteľný prvý stupeň raketového nosiča, s ktorým chce poraziť svojho amerického rivala, informoval portál Engadget. Stroj má aerodynamický štít, ktorý znižuje namáhanie motora na ceste k zemi a dve krídelká s rotačnými motormi. Tie majú zabezpečiť bezproblémové pristátie nosiča na bežných pristávacích dráhach tak, ako lietadlo.

POZRITE SI: SpaceX – Iron Man je optimista

Na rozdiel od SpaceX teda Adeline nebude pristávať na pristávacej plošine. Tento prístup údajne spotrebuje oveľa menej paliva, než koncept SpaceX a má až o 30 percent skresať obvyklé náklady na štart.

Šéf SpaceX Elon Musk však zatiaľ žiadne obavy zo silných rečí Airbusu mať nemusí. Keďže Airbus zatiaľ do vesmíru vôbec nelieta, Adeline zďaleka nie je aktuálnou hrozbou pre konkurenciu. Pokiaľ firma nájde dostatok zdrojov na finalizáciu kozmického výskumu, štart nosiča sa neočakáva skôr ako v roku 2025.

Dovtedy hodlá SpaceX uskutočniť celý rad inovatívnych projektov (už tento rok má vzlietnuť Falcon Heavy – aktuálne najsilnejšia nosná raketa na svete) a s vysokou pravdepodobnosťou už bude dopravovať náklady aj mimo obežnej dráhy Zeme. Horúcim kandidátom je Mars. Hoci Airbus hrá momentálne vo vývoji kozmických dopravných prostriedkov nižšiu ligu, nosiče na viacnásobné použitie sú určite vítaným technologickým prvkom – dnes, aj  v budúcnosti.

Zdroj: Engadget

Komentáre k článku